Trwa ładowanie...

Światowy ranking miast. Zobacz, jak wypadła Warszawa

Warszawa usytuowała się na 71. miejscu w rankingu 140 miast świata uszeregowanych pod kątem atrakcyjnych warunków do życia z punktu widzenia obcokrajowców, opublikowanym przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU), wchodzącym w skład grupy wydawniczej tygodnika "The Economist".

Światowy ranking miast. Zobacz, jak wypadła WarszawaŹródło: wp.pl, fot: Konrad Żelazowski
d4fek2w
d4fek2w

W rankingu przyjęto pięć głównych kryteriów: stabilne otoczenie, (co oznacza również stan bezpieczeństwa publicznego), ochronę zdrowia, rozrywki kulturalne i walory środowiska, oświatę oraz infrastrukturę. Wśród tych kryteriów przeanalizowano ok. 30 czynników ilościowych i jakościowych.

Każde z tych kryteriów oceniono w skali 0-100 pkt. proc., przy czym 1 pkt. proc., to poziom nieznośnie zły, a 100 pkt. proc. idealny. Miasta, które w ogólnej wycenie uzyskały 80-100 pkt. proc., to takie, w których mieszka się najprzyjemniej. Za najbliższe ideału uznano Vancouver, Wiedeń i Melbourne.

W pierwszej dziesiątce znalazły się cztery miasta australijskie, trzy kanadyjskie, jedno nowozelandzkie i dwa europejskie (obok Wiednia - Helsinki).

W ogólnej punktacji Warszawie przyznano 78,2 pkt. proc., co usytuowało ją w kategorii miast, w których "da się żyć, na co dzień, ale niektóre aspekty życia mogą okazać się problematyczne". Stosunkowo najniżej oceniono stołeczną służbę zdrowia (70,8 pkt. proc.) oraz oświatę (80,3 pkt. proc.).

d4fek2w

Warszawa została oceniona korzystnie pod względem infrastruktury (82,1 pkt. proc.) oraz otoczenia (80,3 pkt. proc.). Uznano ją także za miasto stabilne, w znaczeniu bezpieczne (80 pkt. proc.). Stolica ustępuje jednak Budapesztowi (uznanemu za najatrakcyjniejsze miasto w Europie Centralnej), Pradze i Bratysławie, a także Sankt Petersburgowi i o jedną lokatę - Moskwie.

EIU zauważa, iż w 2012 r. Polska i Ukraina będą organizatorami europejskich mistrzostw piłkarskich Euro 2012 i że Warszawa "wypada korzystnie w tych dziedzinach, które mają znaczenie dla gości zjeżdżających specjalnie na tę okazję".

Kijów wypada gorzej (91. miejsce w rankingu, ogólna wycena 69,2 pkt. proc.), ale wytrzymuje porównania z innymi miastami, które były lub będą gospodarzami dużych imprez sportowych - Johannesburgiem, Rio de Janeiro oraz Sao Paulo.

d4fek2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fek2w
Więcej tematów