Światowy Dzień Krwiodawcy
To najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować. Krew - ratuje życie milionom ludzi na świecie. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy.
14.06.2014 | aktual.: 14.06.2014 04:41
W Polsce co roku wykonuje się nawet 2 miliony transfuzji, a około 500 tysięcy osób honorowo oddaje krew. Wśród krwiodawców przeważają mężczyźni.
Największy problem jest podczas wakacji, kiedy honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na urlop. Jednak w tym roku już teraz zaczyna brakować krwi, szczególnie grup Rh minus.
Doktor Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje o oddawanie krwi i ma nadzieje, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej nie będą przeszkodą w odwiedzeniu centrum.
Krwiodawcą może zostać zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży co najmniej 50 kilogramów i nie ma tatuaży. Jednorozwo pobieranych jest 450 mililitrów krwi. Mężczyźni mogą oddawać krew 6 razy w roku, kobiety 4. Trzeba zabrać ze sobą dowód osobisty.
Dzień Honorowego Dawcy Krwi
Organizatorzy z ONZ przypominają, że oddana krew może ratować życie tysiącom ludzi.
W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na kobietach w ciąży i tych, które rodzą. Według statystyk codziennie na świecie umiera 800 takich kobiet. Krwawienie podczas porodu może być przyczyną zgonu, ale także niepełnosprawności czy chorób. Między innymi dlatego tak bardzo potrzebni są dawcy - podkreśla WHO.
Hasło tegorocznej kampanii społecznej brzmi "Daj krew tym, którzy dają życie".