Światowy Dzień Dawcy Krwi
Autobus w którym można oddać krew, bezpłatne pomiary stężenia hemoglobiny i konsultacje lekarskie - tak w Katowicach obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Krwi. W Warszawie w Ministerstwie Zdrowia wręczono medale "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" kilkudziesięciu krwiodawcom.
14.06.2006 | aktual.: 14.06.2006 14:59
Na katowickim rynku stanęły stanowiska w charakterystycznych biało-czerwonych barwach, w których prezentowane są także dotychczasowe osiągnięcia z dziedziny krwiolecznictwa. Wkrótce (o godz. 13.00) rozpocznie się "koncert otwartych serc".
Jak podkreśla Urszula Sierantowicz, kierownik działu organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, to dobra okazja by podziękować wszystkim, którzy oddają krew. Codziennie do szpitali trafia około 150 litrów krwi, pochodzącej od blisko 300 krwiodawców.
W Polsce regularnymi krwiodawcami jest około 300 tys. osób. To o 200 tys. osób za mało - poinformowała krajowa konsultant w dziedzinie transfuzjologii dr Magdalena Łętowska. Zaznaczyła, że spora grupa krwiodawców oddaje krew jedynie okazjonalnie, pod wpływem impulsu.
Światowy Dzień Krwiodawcy został ustanowiony w 2004 roku m.in. przez: Światową Organizację Zdrowia, Międzynarodową Federację Czerwonego Krzyża i Międzynarodowe Towarzystwo Transfuzjologiczne. Tegorocznym mottem Światowego Dnia Krwiodawcy jest zdanie: "Jestem... i ratuję życie".
Medale "Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu" wręczono w tym roku po raz pierwszy. Mają one być wręczane corocznie 14 czerwca. Aby otrzymać medal należy oddać co najmniej 20 litrów krwi.