ŚwiatŚwiatowe stolice z zadowoleniem przyjęły nałożenie sankcji na Iran

Światowe stolice z zadowoleniem przyjęły nałożenie sankcji na Iran

Światowe stolice z zadowoleniem przyjęły sobotnie głosowanie Rady
Bezpieczeństwa ONZ, która jednomyślnie uchwaliła rezolucję nakładającą sankcje na Iran w związku z programem atomowym tego
kraju.

Światowe stolice z zadowoleniem przyjęły nałożenie sankcji na Iran
Źródło zdjęć: © AP

Administracja prezydenta George'a W. Busha wyraziła nadzieję, że rezolucja przyczyni się do zajęcia twardszych stanowisk wobec Iranu przez inne kraje, szczególnie Rosję, która - wraz z Chinami - zabiegała o złagodzenie sankcji.

Nie uważamy, by ta rezolucja sama w sobie była wystarczająca - zaznaczył amerykański podsekretarz stanu Nicholas Burns. Chcemy, by społeczność międzynarodowa podjęła dalsze kroki w sprawie Iranu - dodał.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała rezolucję "ważnym sygnałem" dla Iranu, który "nie wywiązał się ze swoich zobowiązań". Szczególne znaczenie ma, jej zdaniem, fakt jednomyślności Rady Bezpieczeństwa, co pokazuje, że "społeczność międzynarodowa w dalszym ciągu jest zjednoczona" w obliczu zagrożenia konfliktem nuklearnym.

W podobnym tonie wypowiedział się szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier, który w wydanym w Berlinie komunikacie podkreślił, że jednomyślność w tej sprawie jest "ważnym sygnałem solidarności wspólnoty międzynarodowej". Steinmeier wezwał Iran do zastosowania się do rezolucji, co "otworzy drogę do podjęcia negocjacji".

Niemcy będą nadal wspólnie ze swoimi partnerami zabiegać o dyplomatyczne rozwiązanie sporu z Iranem - zapewnił minister. Dodał, że oferta współpracy w Iranem z 6 czerwca tego roku pozostaje nadal aktualna, jeśli Iran przerwie swoje "krytyczne nuklearne działania".

Także szef francuskiego MSZ Philippe Douste-Blazy zwrócił się do Teheranu, by ten "wybrał dialog", co pozwoli "uniknąć narastającej izolacji" w następstwie przyjęcia rezolucji.

Rosja postrzega rezolucję jako poważny komunikat dla Iranu, wskazujący na potrzebę bardziej otwartej współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w celu likwidacji lub rozwiązania pozostałych wątpliwości na temat programu nuklearnego - oświadczył rosyjski ambasador przy ONZ Witalij Czurkin.

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed El Baradei poinformował, że będą kontynuowane inspekcje ośrodków atomowych Iranu. Dodał, że wiedeńska organizacja dostosuje się do wymogów rezolucji, która nakłada na Agencję nakaz przedstawienia w ciągu 60 dni raportu stwierdzającego, czy Iran zaakceptował warunki Rady Bezpieczeństwa.

Rzecznik izraelskiego MSZ Mark Regew podkreślił, że sobotnie głosowanie w sposób zdecydowany pokaże przywódcom Iranu, że "irański program atomowy zupełnie nie ma poparcia i społeczność międzynarodowa będzie działać, żeby zapobiec zdobyciu przez irański reżim broni nuklearnej".

W odpowiedzi na przyjęcie sankcji Iran oskarżył Radę Bezpieczeństwa ONZ o stosowanie podwójnych standardów, ponieważ nie porusza ona kwestii potencjału atomowego Izraela. Irańskie MSZ określiło rezolucję jako "nieprawomocną" i "nielegalną". Rzecznik tego resortu Mohammad Ali Hosseini zapowiedział, że Iran będzie kontynuował prace nad programem atomowym.

Z kolei emigracyjna organizacja Narodowa Rada Oporu Irańskiego (NROI) z siedzibą we Francji uznała, że przyjęta w sobotę rezolucja to "pierwszy etap niezbędny do tego, by panujący w Iranie faszyzm religijny nie wszedł w posiadanie bomby atomowej".

Przewodnicząca tej organizacji Mariam Radżawi zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ, by ta "zignorowała groźby i szantaż" ze strony Iranu i nałożyła na Teheran dalsze sankcje "technologiczne, dyplomatyczne i naftowe".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)