Świąteczna zbiórka żywności dla najuboższych
Niedziela jest trzecim, ostatnim dniem
świątecznej zbiórki żywność dla najuboższych. Akcja prowadzona
jest w ponad tysiącu supermarketów w całej Polsce. Przy kasach
ustawione są kosze na zakupioną żywność, m.in. mąkę, cukier,
konserwy, dżemy, ryż, kaszę, olej, margarynę, makaron. Trafi ona
na świąteczne stoły potrzebujących.
Zbiórkę - tradycyjnie w ostatni weekend listopada - zorganizowała już po raz siódmy Federacja Polskich Banków Żywności. Celem akcji jest zebranie, a następnie przekazanie żywności organizacjom pozarządowym i samorządowym, współpracującym z federacją, które zajmują się niedożywionymi, bezdomnymi, niepełnosprawnymi i samotnymi matkami.
Podobnie jak w zeszłym roku zbiórka żywności prowadzona jest również w Internecie. Potrwa do Świąt Bożego Narodzenia. Zakupione produkty można przekazać federacji za pośrednictwem sklepu internetowego.
W ubiegłym roku podczas świątecznej zbiórki w całej Polsce zebrano 280 ton żywności. Została ona przekazana ponad 100 organizacjom pozarządowym.
Od kilku lat świąteczne zbiórka żywności dla najuboższych odbywają się w tym samym czasie w wielu krajach europejskich, m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Czechach.
Pierwsze europejskie banki żywności powstały 18 lat temu. Obecnie działają w 13 krajach w Europie. W Polsce pierwsze banki powstały w 1994 roku, federacja zrzesza 14 Banków Żywności.
Działalność banków jest popierana przez Unię Europejską. W krajach Unii prowadzony jest Europejski Program Pomocy Żywnościowej, w ramach którego żywność z nadwyżek i rezerw europejskich jest przekazywana innym krajom.