ŚwiatŚwiat żegna Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Świat żegna Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem

Flagi przy budynkach niemieckich instytucji państwowych i krajów związkowych zostały opuszczone do połowy masztu na znak solidarności z Polakami, którzy oddają w tym dniu hołd ofiarom katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Świat żegna Ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Źródło zdjęć: © PAP

17.04.2010 | aktual.: 17.04.2010 19:02

Decyzję o opuszczeniu flag podjął niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

W berlińskim Kościele Francuskim odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo żałobne ku czci ofiar tragedii. Wspólnie z pastorami ewangelickimi poprowadzi je proboszcz z Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie ksiądz Tadeusz Niewęgłowski.

- Chcemy okazać solidarność z bliskimi ofiar i żałobnikami w Polsce. W cierpieniu, modlitwie i medytacji chcemy czerpać siłę dla pokonania szoku i smutku, dla naszego sąsiedztwa w Europie, z nadzieją na pokojową i pojednaną Europę - podkreśliła jedna z inicjatorek nabożeństwa teolog, była eurodeputowana Eva Quistorp.

Nabożeństwo żałobne w Armenii

W Eczmiadzynie, Świętej Stolicy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, odbyło się nabożeństwo żałobne za tragicznie zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii oraz członków towarzyszącej im delegacji państwowej.

Egzekwie w najważniejszej świątyni Armenii, głównej katedrze Eczmiadzynu, odprawił zwierzchnik Kościoła ormiańskiego, Katolikos Wszystkich Ormian Karekin II.

Biskup Paren Awedikian przedstawił drogę życiową Lecha Kaczyńskiego, podkreślając w mowie pożegnalnej, że prezydent Polski zginął na służbie, udając się na uroczystości 70. rocznicy mordu katyńskiego, dając tym świadectwo swojej wierności prawdzie historycznej i tradycjom narodu polskiego. Hierarcha przypomniał historię zbrodni katyńskiej i wysiłki polskich władz o powszechne przywrócenie prawdy o niej.

W nabożeństwie wzięli udział szefowie misji dyplomatycznych w Armenii, przedstawiciele wspólnoty polskiej w tym kraju i społeczeństwa armeńskiego.

Podczas spotkania z ambasadorami, akredytowanymi w Armenii, Karekin II złożył na ręce ambasadora RP Zdzisława Raczyńskiego kondolencje dla rodzin zmarłych, władz RP i narodu polskiego, zapewniając, że Apostolski Kościół Ormiański modli się za dusze zmarłych i łączy się w bólu "z umiłowanym bratnim narodem Polski".

Dzień żałoby narodowej na Węgrzech

Do połowy masztu opuszczono w sobotę rano flagę na budynku węgierskiego parlamentu na znak żałoby narodowej w hołdzie tragicznie zmarłemu prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym 95 ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia.

W ceremonii opuszczenia flagi wzięli udział prezydent i premier Węgier Laszlo Solyom i Gordon Bajnai, przewodniczący węgierskiego parlamentu Bela Katona, prezes Sądu Najwyższego Andras Baka, przedstawiciele misji dyplomatycznych na Węgrzech.

Transmisja na Litwie

Uroczystości żałobne transmituje Litewska Telewizja Publiczna. W niedzielę telewizja ta będzie transmitowała też uroczystości pogrzebowe w Krakowie, a wieczorem po głównych wiadomościach zostanie pokazany film "Katyń" Andrzeja Wajdy.

Również prywatne litewskie stacje telewizyjne na niedzielę przygotowują specjalne programy poświęcone tragedii pod Smoleńskiem, w której zginęli m.in. prezydent Polski Lech Kaczyński i jego żona Maria.

Stacja telewizyjna "Lietuvos Ryto Televizja" zapowiada, że w specjalnym programie pt. "Świat żegna" w niedzielę pokaże reportaż o prezydencie Lechu Kaczyńskim i jego rodzinie, o osobach, które zginęły pod Smoleńskiem, o Polsce pogrążonej w żałobie.

Gośćmi tego programu m.in. będą czołowi litewscy historycy Alfredas Bumblauskas i Arunas Gumulauskas, znany politolog Lauras Bielinis, dowódca litewskich Wojskowych Sił Powietrznych Arturas Leita.

Zgodnie z decyzją litewskiego rządu, w niedzielę na Litwie od 7.00 do 22.00, będzie obowiązywała żałoba.

Przewodniczący episkopatu Litwy arcybiskup Sigitas Tamkeviczius zaapelował do wszystkich wiernych na Litwie, by licznie uczestniczyli w niedzielnych mszach, które będą sprawowane w intencji ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego.

Włochy przyłączają się do żałoby

Na znak żałoby po katastrofie lotniczej w Smoleńsku rząd Włoch postanowił, że w niedzielę, w dniu uroczystości pogrzebowych polskiej pary prezydenckiej, do połowy masztu opuszczone będą flagi włoskie oraz Unii Europejskiej na wszystkich budynkach publicznych.

W ten sposób Włochy przyłączają się do żałoby narodowej w Polsce.

Na uroczystości pogrzebowe Lecha i Marii Kaczyńskich do Krakowa ma udać się premier Silvio Berlusconi i przewodniczący Senatu Renato Schifani.

Minuta ciszy w Czechach

Minutą ciszy uczczono w Czechach pamięć ofiar katastrofy lotniczej, w której 10 kwietnia zginęło 96 osób.

Sobota i niedziela są w Czechach dniami żałoby z powodu katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego. Flagi na wszystkich budynkach urzędów państwowych opuszczono do połowy masztu.

Prezydent Czech Vaclav Klaus i premier Jan Fischer wezmą udział w niedzielę w uroczystościach pogrzebowych w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)