ŚwiatŚwiat wita z zadowoleniem iracką konstytucję

Świat wita z zadowoleniem iracką konstytucję

Zadowolenie z podpisania w Iraku
tymczasowej konstytucji wyraziły USA, Wielka Brytania,
Francja i Rosja. Przychylnie przyjęły ją także Iran i Arabia
Saudyjska.

08.03.2004 | aktual.: 08.03.2004 19:31

Podpisania tymczasowej konstytucji pogratulował Radzie Zarządzającej i narodowi irackiemu prezydent USA George W. Bush. "To ważny etap w kierunku utworzenia suwerennych władz 30 czerwca" - głosi komunikat wystosowany podczas jego wizyty w Dallas.

"Tymczasowa konstytucja stanowi podstawę demokratycznych wyborów i nowej ustawy zasadniczej, która zostanie zredagowana przez irackie zgromadzenie narodowe, wyłonione i zatwierdzone przez naród iracki" - podkreślił amerykański prezydent.

Dokument ten odzwierciedla "potężne pragnienie narodu irackiego, by utworzyć wolne, stabilne i demokratyczne społeczeństwo w Iraku wbrew terrorystycznej przemocy" - ocenił brytyjski minister spraw zagranicznych Jack Straw. Dodał, że tymczasowa konstytucja "kreśli drogę, którą Irak podąży do demokracji" - powiedział, zapewniając o "całkowitym poparciu" W. Brytanii dla tego dążenia.

Nadzieję, że ustawa zasadnicza przyczyni się do odbudowy suwerenności państwowej Iraku wyraziła Francja. "Mamy nadzieję, że uchwalenie tego dokumentu przyczyni się do skonsolidowania procesu odbudowy suwerenności i ustanowienia państwa prawa w Iraku" - zadeklarował rzecznik francuskiego MSZ Herve Ladsous.

W podobnym duchu utrzymany był komunikat rzecznika rosyjskiego MSZ Aleksandra Jakowienki. Rosja wychodzi z założenia, że przyjęcie konstytucji "przyczyni się do najszybszego jak to możliwe odbudowania suwerenności Iraku i jego pozycji na arenie międzynarodowej" - głosi komunikat.

Zadowolenie wyraziła saudyjska Rada Ministrów na swym cotygodniowym posiedzeniu, któremu przewodniczył wicepremier, następca tronu, książę Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud. Rząd w Rijadzie wyraził nadzieję, że podpisanie tymczasowej konstytucji doprowadzi do utworzenia niezależnych władz i przywrócenia suwerenności oraz niezależności bratniego Iraku.

Za praktyczny krok w kierunku przekazania władzy w ręce Irakijczyków uznał podpisanie ustawy zasadniczej Teheran. "Islamska Republika Iranu ocenia, że rychła organizacja wyborów powszechnych, odejście zagranicznych sił okupacyjnych i przekazanie spraw kraju w ręce irakijczyków zapewni bezpieczeństwo, dobrobyt i rozwój kraju" - ocenił rzecznik MSZ Hamid Reza Assefi, cytowany przez agencję prasową IRNA.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)