"Świat lekceważy groźbę bioterroryzmu"
Świat powinien się liczyć z groźbą
bioterroryzmu, która, zdaniem Interpolu, jest lekceważona przez
władze na całej kuli ziemskiej. Na zagrożenie takie zwrócono uwagę podczas regionalnej konferencji Interpolu na Cyprze.
Interpol, Międzynarodowa Organizacja Policyjna, uważa, że świat generalnie nie jest przygotowany na możliwość ataków z użyciem najprostszych substancji, z których część, jak podkreślono, można przygotować nawet w kuchni, a którymi coraz bardziej interesują się grupy radykalne.
Jako policja nie możemy sobie pozwolić na to, byśmy byli nieprzygotowani na ewentualne użycie substancji biologicznych przez ugrupowania terrorystyczne - powiedział przewodniczący Interpolu Jackie Selebi.
Ośrodki wywiadowcze na świecie od dawna przestrzegają, że organizacja terrorystyczna Al-Kaida mogła i może próbować użyć broni biologicznej, jak wąglik, rycyna czy bakterie różnych chorób, w tym dżumy. Poradniki Al-Kaidy dotyczące przygotowania substancji biologicznych wykryto w obozach szkoleniowych organizacji w Afganistanie po amerykańskiej inwazji na ten kraj w roku 2001.
Przewodniczący Interpolu zastrzegł, że nie chce nikogo straszyć możliwością zamachu bioterrorystycznego, pragnie jedynie zwrócić uwagę, że w walce z terroryzmem należy uwzględnić i takie zagrożenie. Do Interpolu należą 182 państwa.