ŚwiatŚwiat arabski ma nieprzychylny stosunek do USA

Świat arabski ma nieprzychylny stosunek do USA

Ponad 80% mieszkańców świata arabskiego ma nieprzychylny stosunek do USA - podał we wtorek internetowy serwis BBC, powołując się na wyniki
opublikowanego w poniedziałek w Waszyngtonie sondażu.

Świat arabski ma nieprzychylny stosunek do USA
Źródło zdjęć: © AFP

Najnowsza edycja corocznego badania opinii, przeprowadzanego przez stanowy Uniwersytet w Maryland oraz instytut Zogby International, bazuje na opiniach 4 tys. mieszkańców Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Jordanii, Libanu, Maroka i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Margines błędu wynosi około 1,6%.

Jak wynika z sondażu, 83%. Arabów ma nieprzychylny stosunek do USA, zaś 70% nie ufa Waszyngtonowi. Niechęć ta przenosi się również na wspierane przez Stany Zjednoczone rządy.

Przykładowo, podczas gdy tylko 9% ankietowanych sympatyzuje z popieranym przez USA libańskim rządem, 30% z nich wspiera libańską opozycję z Hezbollahem na czele. W odniesieniu do Autonomii Palestyńskiej, respondenci sympatyzują raczej z Hamasem (18%), niż wspieranym przez USA Fatahem (9%) - choć aż 37% popiera oba ugrupowania.

Za najpopularniejszego przywódcę regionu uważany jest lider Hezbollahu Hasan Nasrallah, wyprzedzając prezydentów: Syrii Baszara el-Asada oraz Iranu Mahmuda Ahmadineżada.

Najbardziej nielubianym spośród przywódców świata jest prezydent USA George W. Bush (63%), wyprzedzając izraelskiego premiera Ehuda Olmerta (39%).

Jedynie 6% Arabów jest zdania, że zwiększenie w ubiegłym roku liczby Amerykańskich żołnierzy w Iraku o 30 tys. zredukowało przemoc w tym kraju. Większość (61%) jest przekonana, że Irakijczycy dojdą do porozumienia, gdy tylko USA wycofają swoje wojska - w ubiegłym roku tego zdania było jedynie 44% ankietowanych.

Ośmiu na 10 respondentów sądzi, że Irakijczykom wiedzie się obecnie gorzej niż przed amerykańską inwazją w marcu 2003 r. Jedynie 2% jest przeciwnego zdania.

Niestabilność Iraku uchodzi też za największe zagrożenie dla regionu - wymieniło ją 59% ankietowanych, o 17 pkt. procentowych więcej niż w ubiegłym roku.

W świecie arabskim nie budzi natomiast obaw perspektywa posiadania przez Iran broni atomowej: 67% badanych uważa, że Iran ma do tego prawo. Połowa badanych Arabów jest zdania, że zdobycie jej przez Teheran będzie miało pozytywne konsekwencje dla regionu.

55% mieszkańców świata arabskiego nie wierzy, aby kiedykolwiek mógł zaistnieć trwały pokój pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)