Superwulkan wypełnia się magmą. Pola Flegrejskie mogą znowu być groźne
Naukowcy zbadali skład chemiczny skał i pozostałości po poprzednich erupcjach tego włoskiego superwulkanu. Z ich analizy wynika, że Pola Flegrejskie mogą znowu mogą być groźne.
Pola Flegrejskie to jeden z superwulkanów na Ziemi, który cały czas znajduje się w kręgu zainteresowań naukowców. Wszystko przez zagrożenie jakie może stworzyć dla ludzkości. Według jednej z teorii, erupcja Pól Flegrejskich doprowadziła do zimy wulkanicznej i wyginięcia neandertalczyków.
Według naukowców z Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, pod superwulkanem gromadzi się magma, a to może doprowadzić do potężnej erupcji.
Jednak piszący o najnowszych badaniach "National Geographic" uspokaja, że nie jest jasne, kiedy do niej dojdzie. Główna autorka badań Francesca Forni zaznacza, że naukowcy skupiali się analizie chemicznej skał wulkanicznych. – Możemy przypuszczać, że dojdzie do erupcji, ale nie wiemy kiedy – powiedziała.
Znajdujące się w pobliżu Neapolu Pola Flegrejskie budzą tyle emocji, bo mogą zagrozić kilku milionom ludzi, a nawet całej Europie. Dwa lata temu włoscy naukowcy ostrzegali, że komora magmowa superwulkanu podnosi się w tempie 3 centymetrów rocznie i… może dojść do erupcji.
Zobacz także: Finowie pokazują jak powinno się świętować niepodległość.
_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_