Trwa ładowanie...
d1bdk9p
włochy

Pola Flegrejskie: superwulkan zagrażający Europie

Włoscy naukowcy ostrzegają przed superwulkanem w okolicach Neapolu. W razie erupcji narażone może być życie pół miliona ludzi mieszkających w okolicy. Pola Flegrejskie osiągnęły krytyczny poziom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pola Flegrejskie: superwulkan zagrażający Europie
d1bdk9p

Pola Flegrejskie to obszar z 24 kraterami i stożkami wulkanicznymi, pod którymi znajduje się superwulkan. Kaldera wulkanu ma 13 km średnicy i porównuje się ją do innego wielkiego wulkanu, pod Parkiem Yellowstone.

Włoscy naukowcy alarmują, że Pola Flegrejskie osiągnęły krytyczny poziom. Temperatura i ciśnienie magmy wskazują, że w każdej chwili może dojść do wybuchu. A przez ostatnich kilka lat komora magmowa podnosi się w tempie 3 centymetrów rocznie. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy monitorują aktywność superwulkanu. Jednak nie mogą dokładnie określić kiedy dojdzie do erupcji.

Nieprzewidywalne skutki erupcji

Pola Flegrejskie są tak niebezpieczne, ponieważ 39 tys. lat temu ten superwulkan już wybuchły powodując zimę wulkaniczną w Europie. Według jednej z teorii naukowych było to przyczyną wyginięcia neandertalczyków. Ostatnia erupcja miała miejsce w 1538 roku. Była znacznie mniejsza, ale jej efekty można oglądać do dzisiaj. Jest nim stożek wulkaniczny o nazwie Monte Nouvo.

Jeśli w najbliższym czasie dojdzie do erupcji wulkanu, to jakie mogą być tego skutki? Wszystko zależy od skali wybuchu. Pył wulkaniczny może uziemić samoloty w Europie, a nawet spowodować wulkaniczną zimę. Wtedy Europę czekają lata nieurodzaju i ochłodzenia klimatu, ponieważ promienie słoneczne nie przedostaną się przez pyły unoszące się w powietrzu.

d1bdk9p

Podziel się opinią

Share

d1bdk9p

d1bdk9p
Więcej tematów