PolskaSupernadzór finansowy min. Mecha do weryfikacji

Supernadzór finansowy min. Mecha do weryfikacji

Nadzór finansów ma być kolegialny, a
kadencja prezesa krótsza - dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta
Wyborcza".

Jedna osoba miała nadzorować wszystkie instytucje finansowe. Ale pomysł wiceministra finansów Cezarego Mecha przechodzi właśnie gruntowne zmiany - czytamy w dzienniku.

Przygotowywany przez Mecha projekt ustawy budzi mnóstwo kontrowersji. Zakłada połączenie trzech komisji nadzorujących dziś banki, ubezpieczycieli, fundusze emerytalne i inwestycyjne. Zamiast nich powstałby Urząd Nadzoru Finansowego o olbrzymich uprawnieniach. Jego szef ma być powoływany przez premiera na sześcioletnią kadencję i w tym okresie byłby praktycznie nieusuwalny. Rząd uważa, że to zapewni lepsze pozyskiwanie informacji i lepszą ochronę klientów instytucji finansowych.

Projekt ujrzał światło dzienne w połowie stycznia. I od razu wzbudził protesty w środowisku finansistów. Mówili oni o niepotrzebnej centralizacji i podporządkowaniu nadzoru rządowi (dziś członków komisji nadzorujących banki, ubezpieczycieli i fundusze powołują różne ośrodki władzy). Krytykowano brak kolegialności UNF. Dużą część decyzji szef UNF mógłby podejmować jednoosobowo, a jego zastępców można byłoby w każdej chwili wymienić. Projekt Mecha skrytykował nawet Europejski Bank Centralny, który rzadko wtrąca się w sprawy dotyczące poszczególnych państw.

Po awanturze wokół nadzoru bankowego i Leszka Balcerowicza, która zaczęła się tydzień temu, premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział przyspieszenie prac nad supernadzorem. Projekt rząd miał omawiać już w zeszły wtorek. Ale nie zdążył. Premier obiecuje, że zajmie się nim we wtorek.

W czwartek nad ustawą pracował tzw. komitet uzgodnieniowy przy resorcie finansów. To ostatni etap przed wprowadzeniem projektu pod obrady rządu, a potem - do Sejmu. Z niepotwierdzonych informacji "Gazety Wyborczej" wynika, że komitet przyjął ważną poprawkę. Zamiast jednej osoby, która nadzorowałaby cały rynek finansowy w Polsce, będzie to organ kolegialny - ujawnił dziennikowi uczestnik spotkania w resorcie związany z rynkiem kapitałowym. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)