PolskaSuperkomputer dla Gdańska

Superkomputer dla Gdańska

Superkomputer, który od 10 do 100 razy
skróci czas obliczeń naukowych, trafi we wrześniu do Centrum
Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej
(TASK) - poinformował dostawca komputera, Optimus S.A.

Obraz
© (RadioZet)

Optimus podpisał z Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (TASK) umowę o wartości 3,2 mln zł na dostawę i instalację superkomputera, który będzie najszybszy w Polsce - poinformowała spółka w komunikacie.

Umowa obejmuje dostawę i instalację tzw. klastra obliczeniowego, który zbudowany będzie z procesorów Itanium 2 firmy Intel.

Klaster (czyli połączenie wielu komputerów w jedną całość), będzie zbudowany z 128 serwerów. Każdy z serwerów będzie zawierał po dwa procesory, czyli w sumie nowy superkomputer będzie miał 256 procesorów. Moc obliczeniowa maszyny wyniesie około 1 TFlop/s.

"Trójmiejski komputer będzie polskim rekordzistą, jeśli chodzi o szybkość prowadzenia obliczeń" - powiedział Rafał Tylman, główny administrator TASK. "W ciągu sekundy wykona około biliona operacji. Dotychczasowa najszybsza maszyna w Polsce pracowała z prędkością o rząd wielkości mniejszą (około 100 gigaflopów)" - dodał.

"Zamierzamy startować na prestiżową listę TOP500 - listę najszybszych komputerów świata" - zapowiada Rafał Tylman. "Od dwóch lat na liście tej nie znalazł się żaden polski komputer. Nowy klaster Politechniki Gdańskiej, około 350 razy szybszy od naszego poprzedniego, który także trafił na tę listę, znajdzie się w pierwszej setce".

Komputer klastrowy jest nie tylko najszybszy, ale i co najmniej 80% tańszy niż tradycyjny komputer o porównywalnej mocy. Dostarcza wielkie moce obliczeniowe za stosunkowo małe pieniądze - podkreśla główny administrator TASK.

Według informacji Optimusa, uruchomienie superkomputera nastąpi w październiku.

TASK poinformował, że nowy superkomputer zastąpi używany od trzech lat 128-procesorowy klaster. "Szybkość procesorów podwaja się mniej więcej co dwa lata. Sądzimy, że nowy komputer będzie bardzo atrakcyjny przez co najmniej trzy lata, choć popracuje oczywiście dużo dłużej" - uważa Rafał Tylman.

Zakup klastra, o szybkości wiele większej niż dotychczas używane w CI TASK maszyny, skróci czas obliczeń naukowych, nierzadko trwających po kilka tygodni, od 10 do nawet 100 razy. Zwiększy też dokładność symulacji i rozszerzy zakres badań. "Będą z niego korzystać przede wszystkim naukowcy uczelni gdańskich - politechniki, uniwersytetu, Akademii Medycznej, Akademii Morskiej, ale i eksperci ze szkół wyższych w innych częściach Polski oraz współpracujący z nimi naukowcy z całego świata" - mówił Rafał Tylman.

Jak wyjaśnił Tylman, komputer posłuży głównie do badań podstawowych, do wykonywania symulacji, wstępnej eliminacji zjawisk fizycznych, chemicznych, oceanograficznych czy mechanicznych. "Nasi naukowcy prowadzą symulacje, w efekcie których powstają prognozy, znajduje się nowe rozwiązania chemiczne, leki, lepiej poznaje się zachowanie wody w Bałtyku" - wylicza administrator TASK.

"Zakup klastra był wielokrotnie postulowany przez środowisko naukowe Trójmiasta, w szczególności przez zespoły realizujące badania, wymagające dużych mocy obliczeniowych"- dodał prof. Mścisław Nakonieczny, dyrektor Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)