Trwa ładowanie...

Sukces Polski w NATO. Nasi "specjalsi" na czele komandosów

Polacy na czele komandosów NATO. Nasi żołnierze rozpoczęli dyżur w ramach sojuszniczych oddziałów specjalnych, w dodatku to polscy komandosi dowodzą tymi strukturami. Zanim nasi "specjalsi" osiągnęli poziom wyszkolenia umożliwiający dowodzenie, kilka lat intensywnie ćwiczyli.

Share
Sukces Polski w NATO. Nasi "specjalsi" na czele komandosówŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2of3og

- Jednym z ostatnich sprawdzianów były przeprowadzone we wrześniu 2014 roku ćwiczenia o kryptonimie "Noble Swort" - tłumaczy Inspektor Wojsk Specjalnych, generał Piotr Patalong. To wtedy Polska ostatecznie potwierdziła, że jest zdolna do dowodzenia wszystkimi komandosami w NATO.

Generał Patalong zwrócił uwagę, że inne państwa Sojuszu do podobnych zdolności dochodziły nawet 10-15 lat. Natomiast Polacy możliwość dowodzenia "specjalsami" z NATO potwierdzili zaledwie w ciągu pięciu lat. - To duży sukces, ale okupiony miesiącami ćwiczeń i sprawdzaniem naszych jednostek - dodał Inspektor Wojsk Specjalnych.

Zespół NATO-wskich jednostek specjalnych składa się w 3/4 z polskich komandosów. Ważną rolę w zespołach bojowych będą pełnić między innymi żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Jej dowódca pułkownik Wiesław Kukuła przyznał, że kosztowało to wojskowych wiele lat morderczych szkoleń. Doświadczenia zbierano też w czasie misji bojowych w Iraku i Afganistanie.

Dyżur bojowy w ramach sił specjalnych Polacy będą pełnić przez cały rok. W tym czasie komandosi wydzieleni do służby w NATO-wskich strukturach mogą działać w każdym zakątku świata, jeśli taka zapadnie decyzja na szczeblu sojuszniczym. "Specjalsi" są przygotowani do prowadzenia akcji na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2of3og

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2of3og
d2of3og
Więcej tematów