Trwa ładowanie...
27-05-2014 15:32

Sudanka skazana na śmierć za apostazję urodziła w więzieniu

Sudanka, skazana na śmierć za apostazję, urodziła w więzieniu córeczkę - informuje Bloomberg. 27-letnia kobieta jest przetrzymywana za kratami razem z jej pierwszym dzieckiem, niespełna dwuletnim synem.

Sudanka skazana na śmierć za apostazję urodziła w więzieniuŹródło: Fotolia, fot: viperagp
d47ekxe
d47ekxe

Meriam Jehja Ibrahim została w połowie maja skazana przez sąd w Chartumie na śmierć przez powieszenie za rzekome odejście od wiary. Dodatkowo obciążać ją miało poślubienie nie-muzułmanina. Kobieta była już w ósmym miesiącu ciąży, gdy zapadł wyrok. - Jestem chrześcijanką i nigdy nie popełniłam apostazji - broniła się przed sądem, który dał jej trzy dni na powrót do islamu. Młoda kobieta odmówiła. Według Amnesty International Meriam Jehja Ibrahim była wychowywana zgodnie z religią matki - etiopskiej chrześcijanki, a ojciec, muzułmanin, porzucił rodzinę, gdy córka miała sześć lat.

Poród w więzieniu

Jak podaje Bloomberg, powołując się na jednego z adwokatów Sudanki, we wtorek rano kobieta urodziła w więzieniu w Omdurman swoje drugie dziecko, dziewczynkę.

- Matka i dziecko czują się dobrze - powiedział zachodni dyplomata, który chciał zachować anonimowość.

Brytyjski dziennik "The Guardian" pisze, że Ibrahim była zakuta w kajdany od czasu jej uwięzienia. Obecnie prawdopodobnie przebywa na oddziale szpitalnym więzienia.

d47ekxe

Polska Agencja Prasowa informowała za lokalnymi mediami, że wyroku na kobiecie nie będzie można wykonać w ciągu dwóch lat od rozwiązania. Według Bloomberga, adwokaci Sudanki odwołali się od zasądzonej kary. Z kolei włoska agencja ANSA podawała, że Meriam Ibrahim czeka nowy proces.

Na razie jednak 27-latka znajduje się za kratami razem z dziećmi: 20-miesięcznym synem i nowo narodzoną córką.

Wyrok wydano mimo apeli zachodnich ambasad i obrońców praw człowieka o poszanowanie wolności religijnej. Przypadek młodej Sudanki wywołał oburzenie na świecie. Wyrok stanowczo potępiły Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Organizacja Amnesty International oświadczyła, że jest przerażona decyzją sądu.

Chłosta za cudzołóstwo z... mężem

Poza wyrokiem za apostazję kobieta dostała też karę chłosty - 100 razów - za cudzołóstwo. Podstawą do jej wymierzenia było małżeństwo Sudanki z chrześcijaninem z Sudanu Południowego, który posiadaj także amerykańskie obywatelstwo. Związek ten jest nieważny z punktu widzenia islamskiego prawa stosowanego w Sudanie. Głosi ono, że muzułmanka nie może poślubić wyznawcy innej religii. Jeśli dojdzie do egzekucji, Ibrahim będzie pierwszą osobą w Sudanie, na której zostanie wykonana kara śmierci za apostazję zgodnie z obowiązującym od 1991 r. kodeksem karnym - twierdzi organizacja broniąca wolności religijnej Christian Solidarity Worldwide.

W 2011 roku Sudan Południowy oddzielił się od Sudanu. W konflikcie między muzułmańską Północą a chrześcijańsko-animistycznym Południem zginęło ponad 2,5 mln ludzi, a ponad 4 mln zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Źródła: Bloomberg, PAP, "The Guardian".

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj