Trwa ładowanie...
10-09-2004 07:50

Sudan odrzuca oskarżenie o ludobójstwo

Sudański minister spraw zagranicznych
Mustafa Osman Ismail sprzeciwił się deklaracji
amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella, że w regionie
Darfuru, w zachodnim Sudanie doszło do "ludobójstwa"

Sudan odrzuca oskarżenie o ludobójstwoŹródło: AFP
dez7e6b
dez7e6b

Ismail uznał, że Stany Zjednoczone wykorzystują kryzys humanitarny do celów politycznych, a stanowisko Powella w sprawie Darfuru jest "odosobnione".

Nie powinni wykorzystywać problemu humanitarnego do polityki - powiedział sudański minister podczas wizyty w Korei Południowej. Według niego, w obliczu pogarszającej się sytuacji w Iraku Waszyngton chce odwrócić uwagę świata od swego kraju.

Ismail ocenił, że Stanom Zjednoczonym trudno będzie uzyskać rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, nakładającą sankcje na Sudan, ponieważ byłaby "irracjonalna". Amerykanie sobie tak skaczą: tu powiedzą, że jest ludobójstwo, tam znowu - że broń masowego rażenia w Iraku - oznajmił szef sudańskiej dyplomacji.

W Darfurze milicja arabskich koczowników - Dżandżawidów (jeźdźców) zabiła ponad 50 000 osób. Walki wybuchły, kiedy ludność murzyńska zbuntowała się przeciwko rządowi w Chartumie, uznając, iż staje on po stronie Arabów w konfliktach wokół dostępu do wody i podziału ziemi nadającej się do uprawy.

dez7e6b

Powell przed komisją spraw zagranicznych Senatu powiedział w czwartek, że w Darfurze doszło do ludobójstwa na ludności murzyńskiej, a odpowiedzialność za to ponosi rząd Sudanu i Dżandżawidów.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził obawę, że ludobójstwo będzie trwało. W tej sytuacji Stany Zjednoczone naciskają na ONZ. Chodzi o to, aby Rada Bezpieczeństwa uchwaliła projekt rezolucji, która postawiłaby Chartum wobec groźby sankcji, jeśli nie ukróci działań Dżandżawidów.

dez7e6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dez7e6b
Więcej tematów