Stypendia dla zdolnych uczniów
59 uzdolnionych uczniów szkół podstawowych,
średnich i gimnazjów zostało w tym roku nowymi stypendystami
Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Fundusz zorganizuje dla nich
seminaria, warsztaty, obozy naukowe, podczas których będą mogli
rozwijać swoje zainteresowania pod okiem wybitnych naukowców,
ludzi kultury i sztuki.
Talent to dar Boży, który koniecznie trzeba wykorzystać dla dobra Ojczyzny - powiedział prymas Józef Glemp podczas wręczenia stypendiów na Zamku Królewskim.
Dla części młodzieży szczytem marzeń jest superkomórka, nam udaje się wychwycić osoby, które mają rozbudzone aspiracje, by coś osiągnąć w nauce czy sztuce - tłumaczył współorganizator zajęć dla uzdolnionej młodzieży, Rafał Łuszczewski.
Oprócz oczywiście pomocy przy rozwijaniu talentów chcemy ułatwić kontakty młodym zdolnym. Nie łatwo jest być wybitnie uzdolnionym, dobrze jest więc poznać ludzi podobnych do siebie - uważa była stypendystka Funduszu, organizująca obozy naukowe, Maria Mach.
W tym roku pomoc Funduszu otrzyma 536 zdolnych dzieci. 114 z nich ma statut stypendysty (z tego 59 bierze udział w tym programie po raz pierwszy), pozostali to podopieczni i kandydaci na stypendystów.
Fundusz organizuje dla swoich stypendystów bezpłatne pobyty na seminariach, warsztatach, obozach naukowych, dofinansowuje badania naukowe prowadzone przez nich, pomaga w zakupie sprzętu, instrumentów czy pomocy naukowych, które są niezbędne, by mogli rozwijać talent. Dba także, by mieli możliwość osobistych konsultacji z wybitnymi naukowcami czy twórcami.
Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci przyznaje stypendia od 21 lat. Fundusz jest stowarzyszeniem społecznym. Pieniądze na wspieranie uzdolnionej młodzieży pozyskuje z ministerialnych grantów (m.in. z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwa Kultury)
, od firm i osób prywatnych.