Studenci jadą na Syberię
Z Legnicy wyruszyła wyprawa naukowa na Ałtaj. Prawie trzydziestu studentów w specjalnie wyczarterowanym wagonie sypialnym wiezie, oprócz swoich bagaży, także dary dla Polaków zamieszkujących Syberię.
Członków wyprawy na legnickim dworcu PKP nie można było nie zauważyć. Od pozostałych pasażerów odróżniały ich koszulki informujące o celu podróży i ogromne plecaki. Najważniejsze to ciepły śpiwór i nieprzemakalne ubrania oraz wygodne buty - powiedziała Agata Góra, uczestniczka ubiegłorocznej wyprawy nad Bajkał.
Młodych ludzi, studentów Politechniki Wrocławskiej, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i tamtejszej Akademii Rolniczej żegnali rodzice i przyjaciele. U celu podróży dołączy do nich jeszcze kilka osób, które trasę pokonują samolotem.
Ja jadę po raz pierwszy. Nie ćwiczyłam jakoś specjalnie kondycji, ale uwielbiam podróże i piesze wędrówki, więc myślę, że sobie poradzę. Nie boję się też wody, dlatego nie obawiam się udziału w spływie górskimi rzekami, który nas czeka - powiedziała Dobrawa Ryng.
Wyprawa potrwa miesiąc, z czego 10 dni spędzimy w podróży - poinformowała Olga Krasecka z ośrodka zamiejscowego Politechniki Wrocławskiej w Legnicy. Jak ujawniła, wagon, którym będą podróżować, jest po sufit załadowany darami dla przedstawicieli Polonii. Nasza wyprawa ma bowiem także cel charytatywny. Wieziemy na przykład materiały budowlane potrzebne do remontu kościoła w Bijsku. Ponadto mamy pomoc rzeczową dla Polaków, w tym żywność, z której przygotujemy polskie dania na wspólny, polski wieczór - powiedziała Krasecka.
Uczestnicy wyprawy zabrali m.in. materiały i książki w języku polskim, w tym literaturę piękną, pozycje z geografii, historii, albumy, a także filmy i muzykę na CD, sprzęt AGD i RTV oraz zabawki.
Wyprawa członków Studenckiego Koła Naukowego Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej w rejon centralnej Azji, na południu Syberii, ma na celu zbadanie gór ałtajskich. Masyw górski Ałtaju pozwoli młodym naukowcom zapoznać się z morfologią i procesami kształtującymi typowo alpejski rejon gór. Spływ rzekami Czuja i Katuń ma im przybliżyć zachowanie dużych rzek górskich.
W planie wyprawy znajduje się m.in. wejście na jeden z największych lodowców Ałtaju - Wielki Aktru - co umożliwi obserwację form lodowców górskich.
Studenci będą również m.in. badać wody termalne, obserwować proces płukania złota oraz zbierać minerały. W ramach wyprawy przewidziana jest wizyta w największym w Górnym Ałtaju zakładzie górniczym wydobywającym złoto.