Stu ekonomistów chce, by rząd zmienił kurs
Stu czołowych ekonomistów zwróciło się do rządu Wielkiej Brytanii z apelem o zmianę realizowanej strategii gospodarczej i wprowadzenie awaryjnych działań (tzw. planu B) . Ekonomiści obawiają się ponownego ześlizgnięciu się gospodarki w recesję.
W liście zamieszczonym przez tygodnik "Observer", ekonomiści napisali, że minister finansów George Osborne musi przemyśleć przyjętą strategię i wprowadzić nadzwyczajne środki dla pobudzenia wzrostu, jeśli chce przeciwdziałać rosnącemu bezrobociu i spadkowi poziomu życia ludności.
"Nie ulega wątpliwości, że plan A (rządowy program zaciskania pasa) nie przynosi wyników. Seria za serią ekonomicznych danych (...) prowadzi do jednego i tego samego wniosku - brytyjska gospodarka słabnie" - napisali. "W tej sytuacji nie robienie niczego nie jest żadną opcją" - dodali.
Wśród działań, które ich zdaniem rząd mógłby wprowadzić, sygnatariusze listu wymieniają m.in.: wstrzymanie cięć wydatków dla ochrony miejsc pracy w sektorze publicznym oraz zwiększenie świadczeń dla nisko i średnio sytuowanych warstw społecznych, by mogły zwiększyć wydatki i wygenerować popyt.
Innym proponowanych środkiem jest kolejna runda elektronicznego wykreowania pieniądza (tzw. ilościowe poluzowanie, ang. Quantitative easing), tym razem z myślą o stworzeniu nowych miejsc pracy w tzw. zielonym sektorze (ochrony środowiska). Dotychczasowe dwie rundy były adresowane przede wszystkim do sektora bankowego.
Ekonomiści chcą też wprowadzenia podatku od transakcji finansowych, który sfinansowałby inwestycje infrastrukturalne: w transporcie, energetyce i budownictwie mieszkaniowym.
Najnowsza seria danych sugeruje, że brytyjska gospodarka hamuje. Prognoza PKB za III kw. br. wynosi 0,3% kwartał do kwartału wobec wzrostu o 0,2% kwartał do kwartału w poprzednim.
Przychody ludności rosną wolniej niż inflacja, która we wrześniu sięgnęła 5,2% rok do roku. Wydatki gospodarstw domowych obniżają się. Liczba bezrobotnych przekroczyła we wrześniu 2,5 mln. Priorytetem rządu jest uzdrowienia finansów publicznych i usunięcie strukturalnego deficytu za kadencji obecnego parlamentu (do maja 2015 r.).
W listopadzie minister Osborne przedstawi sprawozdanie z wykonania budżetu. Niewykluczone, że ogłosi wówczas nowe rozwiązania stymulujące gospodarkę. Za zły stan finansów publicznych rząd obwinia poprzedni rząd laburzystów.