Trwa ładowanie...
d2nhkn0

Strażnicy miejscy zabezpieczają prace archeologiczne na prawym brzegu Wisły

Archeolodzy mogą przystąpić do wydobycia znalezionych kilka lat temu w okolicach Golędzinowa, detali architektonicznych. Od kilku dni teren wykopalisk zabezpieczają strażnicy miejscy. - Funkcjonariusze zabezpieczają to miejsce na prośbę archeologów. Strażnicy objęli stały posterunek 27 sierpnia. Ich zadaniem jest zapobieganie dewastacjom i kradzieży zabytkowych elementów - mówi naczelnik VI Oddziału Terenowego Andrzej Krysik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strażnicy miejscy zabezpieczają prace archeologiczne na prawym brzegu Wisły
(WawaLove.pl)
d2nhkn0

W poniedziałek rozpoczęto pierwsze prace ziemne, dzięki którym możliwy był na przykład dojazd koparki na teren badań. - Nasze prace stanowią kontynuację badań rozpoczętych w 2009 roku. Odnaleźliśmy wtedy zabytkowe kamienne detale architektoniczne, które rabowali Szwedzi w 1656 r. Ze względu na niski stan wody nie mogli ich wtedy przetransportować Wisłą i zatopili szkuty. Kilkadziesiąt ton marmurów wpadło do wody. W 2011 i 2012 roku wydobyliśmy część ładunku. - mówi archeolog dr Hubert Kowalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Wśród odnalezionych detali znajdują się m.in. fragmenty obramowania okiennego, arkad oraz obelisku. Wszystkie są elementami wystroju Pałacu Kazimierzowskiego.

d2nhkn0

Podziel się opinią

Share

d2nhkn0

d2nhkn0
Więcej tematów