Trwa ładowanie...
01-11-2012 09:20

Strażacy: od połowy września czad zabił osiem osób

Od połowy września osiem osób zmarło, a 152 zostały poszkodowane w wyniku zatrucia czadem - alarmuje straż pożarna i apeluje o rozwagę przy ogrzewaniu domów, a przede wszystkim o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

Strażacy: od połowy września czad zabił osiem osóbŹródło: WP.PL, fot: Wojciech Nieśpiałowski
d81o12s
d81o12s

W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o takich zdarzeniach. - Od połowy września strażacy interweniowali już ponad 300 razy. Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - powiedział rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak.

Resort spraw wewnętrznych i straż pożarna prowadzą kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem "Nie dla czadu", informującą o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla. Specjaliści, m.in. na antenie Programu I Polskiego Radia, informują o zaletach instalacji czujek czadu i dymu, które sygnalizują zagrożenie. Koszt takiego urządzenia wynosi kilkadziesiąt złotych.

W ramach akcji do komend staży pożarnej w całym kraju trafiło 300 tys. ulotek informujących o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Strażacy przekazują je m.in. do urzędów i szkół. Ulotki rozdają także kominiarze podczas przeglądów instalacji kominowych w budynkach mieszkalnych.

Strażacy przypominają, że zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

d81o12s

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Nie bagatelizuj tych objawów!

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców i właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Podczas ostatniego sezonu grzewczego (listopad 2011 r. - marzec 2012 r.) w wyniku zatrucia tlenkiem węgla poszkodowanych zostało prawie 1,8 tys. osób, z których 106 zmarło.

d81o12s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d81o12s
Więcej tematów