PolskaStraż Graniczna obchodzi 15-lecie

Straż Graniczna obchodzi 15‑lecie

Straż Graniczna pozostanie na wewnętrznych
granicach Unii Europejskiej i w zmienionych warunkach będzie
pełnić swoje zadania związane z walką z przestępczością i
nielegalną imigracją - powiedział wicepremier Ludwik Dorn podczas uroczystości z okazji 15-lecia powstania Straży
Granicznej.

Straż Graniczna obchodzi 15-lecie
Źródło zdjęć: © PAP

16.05.2006 | aktual.: 16.05.2006 15:42

Z okazji 15-lecia SG na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbył się uroczysty apel, zmiana wart i złożenie kwiatów pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach wzięły udział kompanie reprezentacyjne SG, policji, żandarmerii, straży pożarnej, a także wielu warszawiaków i turyści.

Komendant Główny Straży Granicznej, płk Mirosław Kuśmierczak powiedział, że w ciągu 15 lat Straż Graniczna odprawiła ponad 3 mld osób i ponad 1 mld pojazdów oraz zatrzymała 180 tys. osób w związku z nielegalnym przekraczaniem granicy. Wydalonych zostało 61 tys. cudzoziemców, a 731 tys. nie zostało wpuszczonych na teren Polski.

Nie mamy kompleksów. Początkowo nasze siły i środki były niewielkie, ale przeszliśmy zmiany i jesteśmy nowoczesną i sprawną formacją- powiedział Kuśmierczak.

Straż Graniczna powstała 16 maja 1991 r. Obecnie w Straży Granicznej służy prawie 16 tys. funkcjonariuszy obsługujących 275 przejść granicznych. Zorganizowana jest ona w 12 oddziałów obejmujących terytorium całego kraju.

Od 2007 roku Polska znajdzie się w strefie obowiązywania układu z Schengen. Tym samym wschodnia granica Polski, będąca zewnętrzną granicą Unii Europejskiej, stanie się ostatnim punktem kontrolnym przy wjeździe do państw UE.

Układ z Schengen jest umową międzynarodową, zawartą między niektórymi krajami członkowskimi UE, mającą na celu zapewnienie swobody przepływu osób na obszarze składającym się z terytoriów państw sygnatariuszy. Wynikająca z niego swoboda przepływu osób wewnątrz tzw. strefy Schengen (Schengen area) dotyczy nie tylko obywateli państw sygnatariuszy, ale wszystkich osób, które przekraczają granice wewnętrzne na terenie objętym układem.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)