PolskaStrategia rozwoju czy spis życzeń?

Strategia rozwoju czy spis życzeń?

Rada Warszawy przyjęła Strategię Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawy do 2020 r. Przed jej przyjęciem radni przegłosowali kilka poprawek, m.in. zapis o gotowości organizacji w 2012 r. Mistrzostw Europy w piłce nożnej, a w 2020 r. - olimpiady. Ponadto przyjęto zapis o utworzeniu w Warszawie Muzeum Powstania Listopadowego.

Za przyjęciem dokumentu głosowało 26 radnych m.in. z klubu PiS i Samorządowego Klubu Radnych. Wstrzymali się radni klubu SLD.

Przyjęta strategia zakłada pięć celów, wśród nich: poprawę jakości życia i bezpieczeństwa, wzmocnienie poczucia tożsamości mieszkańców, wzmacnianie pozycji stolicy w wymiarze regionalnym, krajowym i europejskim, rozwój nowoczesnej gospodarki i badań naukowych, trwały ład przestrzenny.

Radny SLD Ryszard Syroka powiedział dziennikarzom, że klub SLD wstrzymał się od głosowania, ponieważ nie została przyjęta kluczowa, zdaniem SLD, poprawka do strategii o budowie co najmniej jednego mostu w każdej kadencji samorządu. Według Syroki, ta poprawka jest niezbędna do zrealizowania jednego z zapisów strategii o zrównoważeniu lewej i prawej strony Wisły.

Głosowanie poprzedziła dyskusja radnych. Witold Słowik ze stołecznego biura strategii rozwoju przedstawiając projekt, wyjaśnił, że zostały do niego zgłoszone autopoprawki zakładające m.in. większą rolę promocji miasta, podniesienie prestiżu dzielnicy Praga, integrację służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo miasta.

Syroka z kolei powiedział, że dokument jest opisówką zawartą w formie życzeniowej. Jego zdaniem, w strategii brakuje m.in. konkretnych dat zrealizowania inwestycji. Paweł Czekalski (PO) także uważa, że strategia to spis życzeń, w którym zawarto cele, bez podania terminów realizacji ani źródeł finansowania.

Z kolei radny klubu samorządowego Czesław Ochenduszko, argumentował, że ogólność strategii jest jej zaletą, a dokument może być systematycznie uaktualniany. Także wiceprezydent stolicy Sławomir Skrzypek powiedział, że strategia nie jest listą konkretnych zadań, ale rozstrzyga o ogółach, a prace nad szczegółami będą trwały. Ta strategia to początek prac nad strategiami branżowymi - powiedział.

Projekt strategii rozwoju Warszawy do 2020 r. był przygotowywany przez kilkanaście miesięcy przez pracowników Urzędu Miasta i niezależnych ekspertów zajmujących się rozwojem metropolii. Konsultowano go z mieszkańcami stolicy - w czasie wystawy "Warszawa przyszłości", która odbyła się w czerwcu, a także m.in. w badaniach z wykorzystaniem ankiety internetowej. Parę dni przed wyborami prezydenckimi strategia ukazała się w formie broszury dołączonej do "Gazety Wyborczej", co wywołało zarzuty m.in. ze strony PO o wykorzystywaniu jej w kampanii prezydenckiej przez PiS.

Ponadto Rada Warszawy przyjęła w czwartek uchwałę o wyrażeniu zgody na nabycie przez miasto budynku, w którym siedzibę ma Teatr Muzyczny Roma. Sprzedaż budynku należącego do Archidiecezji Warszawskiej w celu zdobycia środków na budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozważa Prymas Polski kard. Józef Glemp. Do sprzedaży dojdzie pod warunkiem, że zgodzi się na to Watykan.

Jak powiedział PAP radny klubu PiS Witold Kołodziejski, miasto wynajmuje w tej chwili dużą część obiektu, a czynsz wynosi ok. 2 mln zł rocznie. Jego zdaniem, bardziej opłacalny jest zakup budynku za cenę ok. 40 mln zł.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)