ŚwiatStrasburg. Parlament Europejski udzielił poparcia Komisji Europejskiej

Strasburg. Parlament Europejski udzielił poparcia Komisji Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otrzymała w środę poparcie dla swojej Komisji od Parlamentu Europejskiego. Za nową KE głosowało 461 deputowanych. 157 było przeciw, 89 wstrzymało się od głosu.

Strasburg. Parlament Europejski udzielił poparcia Komisji Europejskiej
Źródło zdjęć: © East News | AP/Associated Press/East News
Piotr Białczyk

27.11.2019 | aktual.: 27.11.2019 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Jestem bardzo szczęśliwa - powiedziała podczas konferencji Ursula von der Leyen. I dodała, że fakt otrzymania tak "przygniatającej" liczby głosów "za" traktuje jako wotum zaufania. Przewodnicząca KE zaznaczyła, że na jej sukces pracowało wiele osób.

Von der Leyen w swoim wystąpieniu podkreśliła, że będzie chciała doprowadzić do "zmian" na świecie, którym może podołać właśnie Europa.

Przewodniczący PE, David Sassoli, tuż po głosowaniu podpisał list nominacyjny i przekazał go Ursuli von der Leyen. Teraz ruch leży po stronie Rady Europejskiej - ta musi zatwierdzić Komisję kwalifikowaną większością głosów, zanim będzie ona mogła zacząć pracę 1 grudnia.

Z gratulacjami, jako jeden z pierwszych, zwrócił się Jean-Claude Juncker. "W dzisiejszym głosowaniu Parlament Europejski potwierdził swoje niezachwiane zaufanie wobec Ciebie oraz Twojego zespołu Nowa podróż rozpoczyna się dziś. Wiem, że pod waszym przewodnictwem zobaczymy silniejszą, bardziej ekologiczną i bardziej cyfrową Wspólnotę. Życzę Ci wszystkiego najlepszego" - napisał na Twitterze ustępujący szef KE.

Warto zaznaczyć, że były luksemburski premier 5 lat temu wygrał głosowanie ze słabszym wynikiem niż Niemka. Za Junckerem odpowiedziało się wtedy 423 eurodeputowanych, 209 było przeciw. 67 osób wstrzymało się od głosu.

Starsburg. Ursula von der Leyen zapowiada "nowy początek"

- Dzisiaj, tutaj, w samym sercu europejskiej demokracji proszę o państwa poparcie dla nowego początku Europy - apelowała przed głosowaniem Niemka. Była szefowa MON zapowiedziała także "nowe otwarcie dla Europy". Dla zobrazowania swojego planu użyła wypowiedzi Vaclava Havla. Podkreśliła, że należy pracować na rzecz czegoś, co jest dobre, a nie tylko dlatego, bo jest pewność, że to się powiedzie.

- Wybrałam ten cytat bo przez najbliższe pięć lat naszą Unię czeka transformacja, która będzie miała wpływ na każdą cześć naszego społeczeństwa i gospodarki. Będziemy to robić, bo to właściwa rzecz, którą trzeba zrobić, a nie dlatego, że jest to proste - oświadczyła von der Leyen.

Jej Komisja ma skupić się na 3 podstawowych wyzwaniach, w tym także na walce z rakiem. - Kiedy byłam dziewczyną, kiedy mieszkałam w Brukseli moja młodsza siostra w wieku 11 lat zmarła na raka. Pamiętam to poczucie całkowitej bezradności moich rodziców, jak również lekarzy i personelu medycznego, który się nią zajmował - przyznała Niemka. Szefowa KE zapowiedziała w tym miejscu, że na początku przyszłego roku komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides przedstawi ambitny plan walki z tą chorobą.

Przyszły "rząd" ma także skupić się na ochronie klimatu oraz zabezpieczeniu granic zewnętrznych Unii. - Musimy zniszczyć model biznesowy przemytników, musimy doprowadzić do reformy naszego systemu azylowego, nie zapominając jednocześnie o naszych wartościach, solidarności i odpowiedzialności. Musimy wzmocnić nasze granice zewnętrzne, aby Schengen ponownie zaczęła normalnie funkcjonować - zapowiedziała von der Leyen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (148)