Trwa ładowanie...
28-07-2008 12:17

Strajk pracowników Lufthansy, lotniska czeka paraliż?

Strajk personelu naziemnego i kabinowego niemieckich linii lotniczych Lufthansa, który rozpoczął się o północy z niedzieli na poniedziałek, w niewielkim stopniu zakłócił ruch na niemieckich lotniskach. Związkowcy zapowiadają jednak zaostrzenie protestu.

Strajk pracowników Lufthansy, lotniska czeka paraliż?Źródło: AFP
d17mvbv
d17mvbv

Prawie 100% naszych lotów jest obsługiwanych na czas - powiedział telewizji ZDF rzecznik Lufthansy Klaus Walther. Do południa około tysiąca lotów Lufthansy odbyło się bez większych problemów; zanotowano jedynie niewielkie opóźnienia. Sytuacja ma się jednak zmieniać.

Skutki strajku zapewne będą bardziej odczuwalne później i w nadchodzących dniach - powiedział Erhard Ott, negocjator związku zawodowego ver.di, który wezwał do tej akcji pracowniczej.

W poniedziałek strajkiem objęte były porty lotnicze we Frankfurcie nad Menem i Hamburgu. We wtorek rano, jak zapowiada ver.di, dołączy do nich Berlin, a po południu Stuttgart i Norymberga. Strajk jest bezterminowy.

Według ver.di do południa strajkowały 4 tys. pracowników Lufthansy. Ich liczba ma jednak sukcesywnie rosnąć.

d17mvbv

Niektórzy analitycy przewidują, że konflikt płacowy będzie kosztował Lufthansę ok. 5 milionów euro dziennie.

Ver.di domaga się podwyżki płac o 9,8% w ciągu roku dla 50 tys. pracowników Lufthansy. Linie proponowały ostatnio 6,7% w ciągu 21 miesięcy oraz jednorazową premię.

Do strajku Lufthansy przygotowała się niemiecka kolej. W poniedziałek zapowiedziano, że w razie potrzeby Deutsche Bahn zapewni dodatkowe pociągi. Na razie nie było to konieczne.

Lufthansa uruchomiła specjalne strony internetowe i infolinie, które informują o zmianach w rozkładzie lotów. Pasażerom, których loty zostaną anulowane, oferowane będą zastępcze połączenia. Na terenie Niemiec można będzie zamiast z samolotów skorzystać z połączeń kolejowych. Dyrekcja linii lotniczych zapewnia, że jest przygotowana nawet na długotrwały protest.

d17mvbv

Pamiętaj o swoich prawach

Choć na razie podróżni w Polsce nie odczuli efektów strajku pracowników Lufthansy, to jednak warto pamiętać, że w takiej sytuacji przysługują nam określone prawa.

Anna Olchowik z Komisji Ochrony Praw Pasażerów przy Urzędzie Lotnictwa Cywilnego przypomina, że jeśli z jakiegokolwiek powodu nasz lot się nie odbędzie - mamy prawo do zmiany rezerwacji, a także firmy, z której usług korzystamy. W sytuacjach nadzwyczajnych mamy też prawo do zainteresowania ze strony przewoźnika, który powinien nam zapewnić darmowe posiłki, napoje i możliwość wykonania dwóch rozmów telefonicznych na jego koszt.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile zwykle za odwołany lot możemy domagać się odszkodowania - jeśli powodem odwołania lotu jest strajk - szans na odszkodowanie nie mamy. Jest to spowodowane faktem traktowania strajku jako okoliczności nadzwyczajnej.

d17mvbv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17mvbv
Więcej tematów