Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli i matury 2019. ZNP zawiesza strajk, Sejm przyjął specustawę

Strajk nauczycieli 2019. Rząd przygotował, a Sejm przegłosował specjalną nowelizację prawa oświatowego. Ma ona zagwarantować, że matury odbędą się i nie będzie problemu z klasyfikacja uczniów. Tymczasem ZNP podjął decyzję o zawieszeniu strajku. Nie wszyscy protestujący są z tego zadowoleni.

Strajk nauczycieli i matury 2019. ZNP zawiesza strajk, Sejm przyjął specustawęŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
du84q4y
du84q4y

ZNP zawiesza strajk nauczycieli od soboty. - Panie Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na pana rozwiązanie tego problemu - mówi Broniarz. Podkreślił, że to nie koniec. 


-  W życiu społecznym trzeba wybierać między racjami wyższymi i ważnymi. Tym są też konsulatcje społeczne, ale racją najwyższą jest dobro ponad 300 tys. maturzystów - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o tryb przyjmowania ustawy maturalnej. 

"Wycofanie się ZNP i Platformy z obrad "okrągłego stołu" ws. oświaty  jest  niepoważne. Polityczne groźby i de facto kolejny szantaż  Broniarza i ZNP o kontynuowaniu protestu we wrześniu nie służą  wyciszeniu emocji" - oceniła z kolei rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.


Matury 2019 rozpoczną się w poniedziałek 6 maja i potrwają do 25 maja.

Trwa łączenie
21:07, 25.04.2019

- Proszę nie używać sformułowania "nauczyciele wzięli zakładników", bo mi - jako historykowi - kojarzy się to jednoznacznie. To jest niegodne - zaapelował senator PO Bogdan Borusewicz do Michała Dworczyka. Szef KPRM wciąż słucha i odpowiada na pytania senatorów ws. specustawy maturalnej. 

Komentuj
20:55, 25.04.2019

"PiS prowadzi prace nad ustawą maturalną w trybie "doraźnym". Lekceważy  wszelkie zasady legislacji. Zmienia system oświaty przy pomocy Sejmu i  Senatu zamienionych w maszynki do głosowania. Prezydent też ma wyznaczoną rolę: długopisu" - komentuje w mediach społecznościowych wprost z sali obrad izby wyższej senator PO Bogdan Klich.


Klich postulował wcześniej z mównicy, żeby zrezygnować z prac nad specustawą w związku z  zawieszeniem przez ZNP do września strajku nauczycieli. 


- Ta ustawa niestety zmienia system oświaty w Polsce, nie  jest jednorazową ingerencją w ten system tylko zmienia jego całość,  więc aby ją przeprowadzić, powinniśmy mieć znacznie więcej czasu do  namysłu i więcej czasu do dyskusji na posiedzeniu Senatu - mówił szef klubu senackiego Platformy.

Komentuj
20:37, 25.04.2019

Porządek obrad Sejmu jest opóźniony o dwie godziny, co oznacza, że dyskusja nad wnioskiem PO ws. odwołania minister Zalewskiej nie odbędzie się - jak planowano - ok. godz. 23, ale już po północy.


8
20:30, 25.04.2019

- Proszę o poparcie tego projektu, żeby maturzyści i ich rodzice mogli już spać spokojnie - apelował Dworczyk.

Komentuj
20:28, 25.04.2019

O głos w Senacie poprosił Michał Dworczyk, szef KPRM. - Możemy dyskutować, kto zawinił - mówił, odnosząc się do wystąpień senatorów opozycji - ale musieliśmy zareagować i przygotować wyjaście awaryjne. Mam nadzieję, że ta ustawa nie zostanie wykorzystana, ale jeśli choć w 1 czy 10 szkołach nie odbędą się rady kwalifikacyjnych to jest narzędzie.

Komentuj
20:18, 25.04.2019

- Nie będę komentować tych dzisiejszych słów premiera o nauczycielach.  Tak samo nie będę komentować słów dot.  sędziów, które padły w USA - stwierdził Paweł Kukiz w "Kropce nad I". 


Wyjaśnił, że podczas głosowania ws. wniosku PO o odwołanie minister Anny Zalewskiej prawdopodobnie wstrzyma się od głosu.

19
Fioletowa Pantera

Tchórz

Błękitny Kangur

no koalicjant (nawet tajny) nie powinien przecież atakować wymion, które ssie...

Lazurowy Pies

Www.gmina baranów sandomierski.

Wszystkie komentarze (19)
20:13, 25.04.2019

- Rozmawiałem właśnie z żoną: jest atmosfera przygnębienia - powiedział na antenie TVN24 Paweł Kukiz, którego żona jest nauczycielką. Lider Kukiz'15 ocenił, że szef ZNP Sławomir Broniarz powinien ogłosić swoją dymisję, bo "nie spełnił oczekiwań" nauczycieli.


-  Przewidywałem na początku, że nauczyciele zostaną rozegrani przez system, dwie strony sporu politycznego i niestety sprawdziły się moje przewidywania - mówił.

7
20:04, 25.04.2019

W Senacie trwa debata nad - uchwaloną po południu przez Sejm - nowelizacją prawa oświatowego dotyczącą matur. Zgodnie z nią, jeśli rada pedagogiczna nie  przeprowadzi klasyfikacji i promocji, zrobi to dyrektor lub nauczyciel wyznaczony przez organ prowadzący. Senatorowie opozycji wskazują na niejasne i nieprecyzyjne zapisy specustawy.

5
19:54, 25.04.2019
Sławomir Broniarz

Mówiliśmy, że ten strajk będzie bezterminowy, nie mówiliśmy o strajku  ostrzegawczym czy jednodniowym. Nie wierzyłem w to, żeby rząd po jednym  dniu tego strajku ustąpił. (...) Okrągły stół był fatalnie przygotowywany. Sam pan prezydent zwrócił wczoraj uwagę na te mankamenty. 

1
19:45, 25.04.2019

- Dobra decyzja - powiedziała Beata Szydło, mijając się w studiu TVN24 ze Sławomirem Broniarzem. - Gdyby rząd zareagował w porę to nie byłoby emocji - skomentował już na antenie stacji szef ZNP.


-  Uznaliśmy, że wartością nadrzędną jest, aby matury odbyły się w spokoju - mówił Broniarz. Zaznaczył, że "kontynuowanie protestu nie miało sensu, gdy na szali leżało dobro ucznia".

5
19:35, 25.04.2019
Wicepremier Beata Szydło

Zawsze podkreślałam, że mocno wierzę w odpowiedzialność nauczycieli. Dzisiejsza decyzja ZNP potwierdza, że nauczyciele potrafili się  odpowiedzialnie zachować.  


Pan Broniarz przerysowuje całą sytuację i to nie pomaga. Nie było takiej sytuacji, żeby ktokolwiek chciał kogokolwiek upokorzyć.  

30
Miodowy Jeż

Te pieniądze się po prostu PISOWCOM należą . PAZERNA BANDA DZIADÓW I BAB . Ciekawe jak zamiotą pod dywan aferę z "gościem" z sejmu i prostytutkami małoletnimi z Ukrainy ...... na to wszystko w...

Chabrowa Kozica

A dlaczego nie iść dalej klasyfikację może przeprowadzić Pani woźna i będzie git!

Amarantowy Wąż

A ja nie wierzę w odpowiedzialność polityków, Szydło.

Wszystkie komentarze (30)
19:32, 25.04.2019

- Gdyby nie dzisiejsza decyzja, to w poniedziałek nauczyciele pewnie  zagłosowaliby "nogami" przeciw temu, że tkwimy w strajku - stwierdził Sławomir Broniarz, przew. ZNP na antenie Polsat News.

1
19:29, 25.04.2019

"Wycofanie się ZNP i Platformy z obrad "okrągłego stołu" ws. oświaty jest  niepoważne. Polityczne groźby i de facto kolejny szantaż Broniarza, ZNP  o kontynuowaniu protestu we wrześniu nie służą wyciszeniu emocji.  Zapraszamy do merytorycznej dyskusji dla dobra polskiej szkoły" - pisze na Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS.


- To dobry moment, ab rozmawiać o możliwości znalezienia porozumienia - stwierdza z kolei na antenie TVN24 Beata Szydło. -  Trzeba rozmawiać o przyszłości, z naszej strony jest duża otwartość - przekonuje wicepremier.  

30
ral

do PopieramPiS: Ile ci płacą na farmie za hejt...

PopieramPiS

Brawo Pani Premier. Rozgonić kaste na 4 wiatry i trza ich od zapomóg z mopsu też odciąć. Niech kasta kwiczy. A w wakacje wysłać WOT na przeszkolenie nauczycielskie i we wrześniu jak kasta będzie znowu...

Szkarłatny Chrząszcz

Następna grupa społeczna przeciwko pis + ich rodziny do zobaczenia na wyborach

Wszystkie komentarze (30)
19:25, 25.04.2019

Emocje ws. protestu nauczycieli nie opadają. Poseł PO Mariusz Witczak pisze o "bandyckich metodach państwa PiS".

6
19:22, 25.04.2019

Podczas debaty na temat specustawy oświatowej w Senacie parlamentarzyści PO wnioskowali o skierowanie projektu do komisji samorządu terytorialnego i spraw społecznych. Głosami senatorów PiS wnioski przepadły.

Komentuj
19:10, 25.04.2019

- Rekrutacja na uczelnie odbędzie się w przewidzianych terminach - zapowiedział we Wrocławiu Jarosław Gowin. Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego dodał, że - w jego przekonaniu - matury wszędzie odbędą się w przewidzianych terminach.

Komentuj
18:50, 25.04.2019

O godz. 19 rozpocznie się posiedzenie plenarne Senatu, na którym ma być rozpatrywana specustawa maturalna. Później dokument natychmiast wróci do Sejmu, a wieczorem ma go podpisać prezydent Andrzej Duda. Przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Komentuj
18:46, 25.04.2019

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży negatywnie zaopiniowała  wniosek PO-KO o odwołanie ze stanowiska minister edukacji narodowej Anny  Zalewskiej - podaje IAR. Ostatecznie o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku zdecyduje cały Sejm po godz. 23. Jest to już trzeci wniosek PO o odwołanie szefowej MEN.

Komentuj
18:34, 25.04.2019
Prezydent Andrzej Duda

- Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za decyzję o zawieszeniu strajku, którą dziś podjęli. To bardzo ważna  decyzja. Dziękuję, bo prosiłem o to, aby w jakiś sposób zdjąć ten niepokój, który jest na tegorocznych maturzystach i ich rodzicach - powiedział prezydent Andrzej Duda. 


- Jeszcze  raz proszę wszystkich nauczycieli, by to zrobić, by tej młodzieży zapewnić to spokojne zdanie matury i zapewnić spokój ich rodzicom, mówię  to także jako ojciec, który kilka lat temu przeżywał maturę córki -  dodał prezydent podczas spotkania w Łosicach pod Siedlcami.

Komentuj
18:20, 25.04.2019

-  Nie mówimy o strajku od 1 września - zastrzegł przewodniczący ZNP. Ocenił, że jest za wcześnie, aby mówić o tym, jak dalej będzie wyglądał protest. Wyjaśnił, że teraz muszą zebrać się poszczególne komitety.


- Chcemy powiedzieć, że premier źle potraktował nie tylko nauczycieli, ale i inne grupy zawodowe - dodał Broniarz w rozmowie z RMF FM. 


Wyjaśnił też, że w tej chwili w funduszu strajkowym jest ok. 7,7 mln zł. 

Komentuj
18:15, 25.04.2019

- O tym czy Broniarz będzie prezesem decyduje tylko ZNP. Do listopada mamy czas na kampanie wyborczą. Nie podjąłem jeszcze decyzji, czy będę startował w wyborach na szefa ZNP - odpowiedział Sławomir Broniarz na pytanie, czy wysłucha głosu nauczycieli, którzy nie zgadzają się z decyzją władz związku i wzywają szefostwo do ustąpienia.


- W szkołach zarządy zakładowych organizacji ZNP muszą poinformować kierownika zakładu pracy, że strajk od 6 rano w sobotę zostaje zawieszony. Można jeszcze w soboty zrobić rady  klasyfikacyjne, można je zrobić też w poniedziałek i wtorek. Nie można  doprowadzić do tego, że jakiś program komputerowy będzie klasyfikował  dzieci  - mówił szef ZNP.


- Na fakt zawieszenia złożyło się szereg czynników - począwszy od dzisiejszej ustawy, poprzez  fakt, że od 3 tygodni nie ma zajęć. Niestety spora grupa moich koleżanek i kolegów nie żyje w próżni - powiedział.

Komentuj
18:13, 25.04.2019

- Broniarz skapitulował? Nie mam zamiaru kapitulować! To była jedyna racjonalna decyzja prezydium ZNP - powiedział szef związku Sławomir Broniarz w RMF FM. Zaznaczył, że wbrew przekazowi rządowemu "nauczyciele nie grają uczniami".


-  Solidarność, będąc w porozumieniu z rządem, de facto zdradziła ruch związkowy. Więcej byśmy zyskali, gdyby był monolit - ocenił. Potwierdził też, że ZNP nie zamierza brać udziału w piątkowym "okrągłym stole". 


Broniarz stwierdził też, że "jest potrzeba, żeby prezydent włączył się w rozmowy na temat przyszłości polskiej oświaty", ale podczas "okrągłego stołu" organizowanego w czerwcu przez ZNP.

Komentuj
17:54, 25.04.2019
Anna Zalewska: Razem tworzyliśmy dobrą rzeczywistość

"Zrujnowała pani system", "zostawia pani po sobie chaos", "obróciła pani gimnazja w perzynę", "ma pani przeciwko sobie 600 tysięcy nauczycieli" - takie słowa pod adresem minister edukacji padają podczas obrad sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.


Szefowa resortu jest obecna na sali - i jak zauważa RMF FM - broniąc się przedstawiła listę - jej zdaniem - sukcesów: program "Lekki Tornister", wyprawkę szkolną, wstrzymanie posyłania 6-latków do szkół i zatrzymanie procesu likwidacji małych szkół. Jak relacjonuje stacja, Zalewska zapewniała, że słuszna była likwidacja gimnazjów i nie będzie problemu tzw. podwójnego rocznika.


Głosowanie nad wnioskiem o odwołanie minister odbędzie się po godz. 23.

Komentuj
17:49, 25.04.2019

Na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży rozpatrywany wniosek o wyrażenie wobec wotum nieufności wobec szefowej MEN. - Zacznę podsumowanie tych ostatnich lat od podziękowania dla prezesa ZNP za jego decyzję o zawieszeniu strajku. Ona jest ważna - powiedziała Anna Zalewska na wstępie dyskusji na temat wniosku opozycji.


We wniosku zarzucono jej m.in. chaos  w edukacji, pogorszającą się sytuację w szkołach i doprowadzenie do  strajku nauczycieli. Jest to trzeci wniosek PO o odwołanie Zalewskiej ze stanowiska od jesieni 2016 r.

Komentuj
17:33, 25.04.2019

Małopolska kurator oświaty poinformowała, że w jej województwie wszystkie szkoły dopuściły uczniów do egzaminów maturalnych.

Komentuj
17:16, 25.04.2019

- Postanowienie ZNP nie jest w żaden sposób wiążące dla organizacji zrzeszających nauczycieli przy Forum Związków Zawodowych - mówi serwisowi interia.pl dyrektor ds. komunikacji Forum Związków Zawodowych Grzegorz Sikora.


FZZ nie zawiesił akcji strajkowej, a wielu jego członków nie akceptuje decyzji Związku Nauczycielstwa Polskiego. Władze związku ws. protestu mają zdecydować w czwartek wieczorem.


Z kolei prawnicy wskazują, że ustawa o sporach zbiorowych w ogóle o  "zawieszaniu" protestów nie mówi. - Strajk nauczycieli może się zmienić w taki wiszący, nierozwiązany spór - komentuje nam radca prawny. 

Komentuj
du84q4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du84q4y
Więcej tematów