Trwa ładowanie...
03-11-2015 17:31

Stowarzyszenie dziennikarzy z Niemiec zapowiada lustrację

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) zapowiedziało na zjeździe w Fuldzie przeprowadzenie lustracji członków tej największej organizacji dziennikarskiej. Niezależni naukowcy mają prześwietlić dziennikarzy pod kątem współpracy ze Stasi.

Share
Stowarzyszenie dziennikarzy z Niemiec zapowiada lustracjęŹródło: PAP/DPA, fot: Stephanie Pilick
d3l9w4y

W oświadczeniu przyjętym jednogłośnie przez uczestników zjazdu podkreślono, że po upadku NRD i zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku na jaw wyszło zaledwie kilka przypadków współpracy dziennikarzy prasowych i radiowych ze służbami. Konieczne jest kompleksowe zbadanie powiązań dziennikarzy ze Stasi - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej DJV.

- Myślenie w kategoriach czarno-białych nie posunie nas naprzód. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie - mówił nowy prezes stowarzyszenia Frank Ueberall. - Przejrzystość - jak podkreślił - jest najwyższą wartością w dziennikarstwie.

Zarząd Federalny DJV wezwał we wrześniu wszystkie osoby sprawujące funkcje w organizacji do dobrowolnego poddania się lustracji. Zdaniem władz DJV wszyscy dziennikarze reprezentujący stowarzyszenie powinni wystąpić do urzędu ds. akt Stasi z prośbą o zaświadczenie o braku współpracy ze wschodnioniemieckimi służbami. W Saksonii-Anhalcie we wrześniu cały regionalny zarząd DJV podał się do dymisji w związku z oskarżeniami o współpracę ze Stasi.

d3l9w4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l9w4y
d3l9w4y
Więcej tematów