Trwa ładowanie...
04-11-2006 21:05

Stowarzyszenie afrykańskich krajów-producentów diamentów

Dwanaście afrykańskich krajów
eksploatujących złoża diamentów utworzyło w Luandzie w
Angoli stowarzyszenie, którego celem jest ochrona cen oraz
produkcji diamentów, a także pomoc w likwidowaniu handlu tzw.
krwawymi diamentami.

Stowarzyszenie afrykańskich krajów-producentów diamentówŹródło: AFP
d16ob8s
d16ob8s

Stowarzyszenie Afrykańskich Krajów Produkujących Diamenty poinformowało, że z Afryki pochodzi ponad 60% diamentów wydobywanych na świecie i że celem organizacji jest zwiększenie wpływu kontynentu na ten sektor gospodarki.

Minister geologii i górnictwa Angoli Manuel Africano powiedział, że rocznie handel afrykańskimi diamentami, o łącznej masie 1,9 mld karatów, przynosi 156 mld dolarów. W Botswanie, która jest największym na świecie producentem tych kamieni, przemysł diamentowy daje 33% PKB. Angola, gdzie roczna wartość wydobycia diamentów sięga niemal miliarda dolarów, chce podwoić ich produkcję w przyszłym roku.

Tak zwane konfliktowe, krwawe lub też brudne diamenty służyły od dawna do finansowania najdłuższych i najbardziej wyniszczających wojen domowych w Afryce. Zginęło w nich około 3,7 mln ludzi.

W 2002 roku powstał przy poparciu ONZ system kontroli importu i eksportu nieoszlifowanych diamentów w celu wyeliminowania handlu brudnymi kamieniami, nazywany Kimberley Process Certification Scheme (KP). System ten pozwala zablokować na międzynarodowych rynkach sprzedaż kamieni wydobytych w strefach objętych konfliktem. Obecnie KP skupia 45 członków, którzy odpowiadają za ok. 99,8% światowego wydobycia diamentów.

d16ob8s

Africano powiedział, że KP pomógł niemal w pełni wyeliminować handel krwawymi diamentami.

Ministrowie krajów, które utworzyły nowe stowarzyszenie, zaapelowali do ONZ o zniesienie sankcji nałożonych na diamenty z Liberii.

W Liberii i Sierra Leone sprawowanie kontroli nad złożami diamentów było głównym powodem przedłużania wyniszczającej wojny. W Liberii zakończyła się ona w 2003 roku wraz z wydaleniem prezydenta Charlesa Taylora. Dyktator ma być sądzony w Hadze przez specjalny trybunał ds. zbrodni wojennych w Sierra Leone, który oskarżył go o wywołanie w tym kraju oraz w sąsiedniej Liberii wojny domowej (1991-2001). Zginęło w niej ok. 3 mln ludzi, pół miliona wyemigrowało. Połowa mieszkańców Sierra Leone została zmuszona do przesiedleń. W 1993 roku ONZ wprowadziła embargo na dostawy broni do Liberii, a w 2001 zakazała eksportu diamentów z tego kraju.

W zeszłym miesiącu ONZ postanowiła pozostawić w mocy to embargo.

d16ob8s

Liberia uważana jest za punkt tranzytowy dla konfliktowych diamentów, które trafiają do Antwerpii.

Członkami nowego stowarzyszenia są Angola, Republika Południowej Afryki, Botswana, Ghana, Gwinea, Kongo (d.Zair), Sierra Leone, Tanzania, Togo, Zimbabwe, Namibia i Republika Środkowoafrykańska. Status obserwatora ma w nim siedem krajów: Republika Konga, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Algieria, Liberia, Mali i Mauretania.

d16ob8s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16ob8s
Więcej tematów