Trwa ładowanie...
06-09-2010 10:10

Stolica w pełnej gotowości - fala wezbraniowa coraz bliżej

Wzrasta poziom Wisły w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej pod Płockiem. Według przewidywań, jeszcze w poniedziałek rzeka może osiągnąć tam stany alarmowe. W Warszawie czoło fali wezbraniowej spodziewane jest we wtorek rano. Rzeka ma osiągnąć poziom 655 cm - o metr niższy niż podczas majowej powodzi. Służby miejskie są w stanie wzmożonej czujności - powiedział Marcin Ochmański ze stołecznego ratusza.

Stolica w pełnej gotowości - fala wezbraniowa coraz bliżejŹródło: PAP
d1cwhoy
d1cwhoy

Od niedzieli wieczorem, we wszystkich siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Mała Wieś, Bodzanów, Słupno, Nowy Duninów, a także Gąbin i Słubice, obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformowała rzecznik starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak, rano w Wyszogrodzie poziom Wisły osiągnął 508 cm, czyli 8 cm ponad stan ostrzegawczy (przy stanie alarmowym 550 cm), a w Kępie Polskiej 440 cm, czyli 20 cm powyżej stanu ostrzegawczego (przy stanie alarmowym 450 cm).

- Obawiamy się, że w poniedziałek po południu, najpóźniej do wieczora, Wisła w Kępie Polskiej może osiągnąć poziom stanu alarmowego - powiedziała Kobla-Antczak. Dodała, że gdyby tak się stało, w powiecie płockim wprowadzony zostanie alarm powodziowy.

Kobla-Antczak przypomniała, że we wszystkich gminach nadwiślańskich powiatu płockiego obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia i wjeżdżania na wały przeciwpowodziowe. Służby samorządowe i strażacy co kilka godzin monitorują poziom wody w rzece i stan zabezpieczeń.

d1cwhoy

W ciągu doby w Wyszogrodzie poziom rzeki podniósł się o 50 cm, a w Kępie Polskiej o 58 cm. W Świniarach w gminie Słubice oraz w Dobrzykowie w gminie Gąbin trwają nadal prace związane z naprawą wałów przeciwpowodziowych, które zaplanowano do końca października. Wyrwy w wale w Świniarach i w Dobrzykowie zostały zamknięte stalowymi tzw. ściankami szczelnymi i zasypane gruntem wydobytym przez pogłębiarkę z dna Wisły.

Kobla-Antczak podkreśliła, że według specjalistów hydrologów, tzw. ścianki szczelne w wale w Świniarach i Dobrzykowie powinny wytrzymać prognozowany stan wody, jednak w ramach działań prewencyjnych strażacy jeszcze w poniedziałek po południu będą umacniać workami z piaskiem łączenia ścianek z wałami w obu miejscowościach.

Warszawa

O godz. 9.30 poziom Wisły w Warszawie osiągnął 578 cm i wciąż pozostawał poniżej poziomu ostrzegawczego, który wynosi 600 cm. Według prognoz IMiGW, we wtorek będzie to 655 cm (5 cm powyżej stanu alarmowego), a w środę - 630 cm.

Jak powiedział Marcin Ochmański ze stołecznego ratusza, w poniedziałek rano zebrał się miejski zespół kryzysowy. - Raporty biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz straży pożarnej wskazują, że mamy wystarczający zapas worków, piasku i geowłókniny do umacniania wałów przeciwpowodziowych. Wszystkie służby zostały poproszone przez panią prezydent, by w sposób szczególny czuwać nad ich stanem - dodał.

d1cwhoy

Poinformował, że od rana worki z piaskiem będą układane w Porcie Praskim, gdzie w maju powstała wyrwa, przez którą woda z rzeki wlewała się do starego kanału burzowego. Jak dodał, worki, które wówczas zostały w tym miejscu ułożone, zostały skradzione. Wprowadzono zakaz wchodzenia na stołeczne wały przeciwpowodziowe.

Na terenie Warszawy, Płocka oraz w powiatach: warszawskim zachodnim, legionowskim, nowodworskim, płońskim, sochaczewskim i płockim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Alarm powodziowy wprowadzony został w powiatach: grójeckim, garwolińskim, otwockim i piaseczyńskim. Wcześniej wprowadzono go w powiatach lipskim, zwoleńskim (od 3 września) i kozienickim (od 4 września).

Powódź w maju i czerwcu

W gminach Słubice i Gąbin pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje od połowy sierpnia, gdy odwołano alarm powodziowy wprowadzony tam trzy miesiące wcześniej. Obie gminy zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca.

d1cwhoy

Poziom fali wezbraniowej na Wiśle pod koniec maja wyniósł w Wyszogrodzie 774 cm, a w Kępie Polskiej 738 cm. Poziom drugiej fali wezbraniowej, z początku czerwca, był o 20 cm niższy.

Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach pod Płockiem, zalanych zostało ok. 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości w gminach Słubice i Gąbin. Ewakuowano ponad 2,5 tys. osób i 2,3 tys. sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Aby umożliwić spływanie wody z zalanych terenów z powrotem do koryta rzeki, wysadzono wówczas wał przeciwpowodziowy w Dobrzykowie.

Kiedy woda na zalanym terenie zaczęła opadać, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca, w związku z napływającą Wisłą drugą falą wezbraniową, ogłoszono powtórną ewakuację. Wtedy rzeka ponownie zalała miejscowości już wcześniej dotknięte powodzią.

Obecnie na zalanych przez powódź terenach w gminach Słubice i Gąbin trwają prace remontowe w gospodarstwach, a także porządkowe związane m.in. z oczyszczaniem pól.

d1cwhoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cwhoy
Więcej tematów