PolskaStolica przygotowuje się do obchodów piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II

Stolica przygotowuje się do obchodów piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II

2 kwietnia minie dokładnie 5 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Stolica już przygotowuje się do tego wydarzenia. W tym roku uroczystość będzie mieć inny charakter niż zwykle, bo rocznica śmierci papieża przypada w Wielki Piątek. Towarzyszyć jej będzie ogólnopolska kampania społeczna przypominająca o osobie i dziele Jana Pawła II.

Stolica przygotowuje się do obchodów piątej rocznicy śmierci Jana Pawła II
Źródło zdjęć: © WP.PL

Co prawda trudno się spodziewać takiej fali czuwań i modlitw jak w 2005 r., ale na pewno 2 kwietnia na stałe zapisał się w świadomości Polaków jako dzień pamięci o Janie Pawle II. W tym roku uczczenie rocznicy śmierci papieża Polaka przebiegnie w bardziej wyciszony sposób, bo przypada ona w Wielki Piątek. W stolicy wspomnienie Jana Pawła II zostanie włączone w Centralną Warszawską Drogę Krzyżową, która przejdzie Traktem Królewskim. - Uczestnicy nabożeństwa będą nieść ważący ok. 200 kg krzyż - mówi ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła św. Anny. - Na czele będzie niesiony krzyż, który papież trzymał w dłoniach w trakcie swojej ostatniej drogi krzyżowej. A rozważać będziemy słowa Jana Pawła II, które kierował do Polaków w czasie swoich wizyt w ojczyźnie.

Dwunastą stację drogi krzyżowej, która zlokalizowana będzie przy krzyżu papieskim na pl. Piłsudskiego, przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II. - Musimy pamiętać, że najważniejszym wydarzeniem będzie droga krzyżowa. Chcemy wkomponować myśli Jana Pawła II w rozważania o Męce Pańskiej - mówi Marcin Nowak z Centrum Myśli Jana Pawła II.

Widowisko słowno-muzyczne, które odbędzie się na placu, przygotował znany artysta Jerzy Kalina. Scenografia z wykorzystaniem półprzezroczystych materiałów, światła i dźwięki odniosą się do pamiętnej homilii papieża z 2 czerwca 1979 r.

O odpowiedni nastrój tej dwudziestominutowej części zadba również chór z Centrum Myśli JPII. Niewykluczone, że o godz. 21.37 usłyszymy wygrywaną na trąbkach pieśń żałobną.

Jednak zanim na plac dotrą uczestnicy drogi krzyżowej, już od godz. 16 na telebimie będzie puszczany godzinny materiał poświęcony papieżowi. Ku jego pamięci zapłonie także symboliczny znicz.

Na przełomie marca i kwietnia Centrum Myśli Jana Pawła II rozpocznie kampanię społeczną pod hasłem "Jestem z wami", przypominającą o obecności papieża Polaka w codziennym życiu. A 27 marca planowany jest w archikatedrze św. Jana koncert poświęcony Janowi Pawłowi II.

Papież Polak wciąż obecny
Rozmowa ks. Bogdanem Bartołdem, proboszczem archikatedry św. Jana

Gdy zmarł Jan Paweł II, będąc jeszcze w kościele św. Anny, poprowadził ksiądz wielką procesję ulicami stolicy. Tłumy warszawiaków oblegały kościoły. Jak ksiądz wspomina tamten czas?
To było niesamowite przeżycie. Nie przypuszczałem nawet, że ludzie tak silnie zareagują. Od dnia śmierci papieża do jego pogrzebu udzieliliśmy ponad 100 tys. komunii. Kościół był otwarty dzień i noc. Znicze tarasowały chodniki, potem wywieziono ich kilkanaście ton, a sam kościół zapalił się trzy razy. To wszystko świadczyło o tym, jak silny wpływ ma Jan Paweł II na społeczeństwo.

Czy po pięciu latach od śmierci papieża ten wpływ nadal się utrzymuje?
Bez wątpienia. Najlepszym dowodem na to są żywe pomniki, których wciąż przybywa, jak choćby Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Centrum Myśli Jana Pawła II czy liczne konferencje i spotkania. Co więcej, wraz ze śmiercią papieża wiele osób odwróconych od wiary doświadczyło tak silnego duchowego przeżycia, że po dziś dzień aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła.

A młodzież? Czy wśród nich pamięć o papieżu Polaku jest wciąż żywa?
W archikatedrze św. Jana regularnie spotyka się grupa 150 stypendystów z Fundacji "Dzieła...". To zdolni, młodzi ludzie, żywo zainteresowani działalnością papieża. Przypomnę też, że Marsz Wdzięczności w 2005 r. zorganizowali sami studenci. Ja właściwie tylko go poprowadziłem. Wzięło w nim udział 200 tys. osób. Wierzę, że to dzieło Jana Pawła II będzie trwać przez pokolenia.

Zobacz wydanie internetowe: ZTM "Firmą Bliską Środkowisku"

rocznicapapieżwarszawa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)