PolskaStocznia Gdańsk ocalona przed bankructwem

Stocznia Gdańsk ocalona przed bankructwem

Stocznia Gdańsk nie musi zwracać wielomilionowego, rządowego wsparcia przyznanego po wejściu Polski do Unii - co uchroni ją przed bankructwem.

Stocznia Gdańsk ocalona przed bankructwem
Źródło zdjęć: © AFP | Wojtek Jakubowski

Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła plan przekształceń w zakładzie, a tym samym zaakceptowała pomoc publiczną w wysokości 251 mln euro. Obejmuje ona pomoc z ostatnich lat, jak i przyszłe wsparcie. "To była jedna z najdłuższych i najtrudniejszych spraw, z jakimi przyszło mi się zetknąć, ale jestem bardzo zadowolona, że udało nam się znaleźć konstruktywne rozwiązanie dla tego wyjątkowego miejsca i ludzi, którzy tam pracują. Włożyliśmy wiele pracy w to, aby zagwarantować rentowność stoczni na długie lata" - napisała w oświadczeniu dla prasy unijna komisarz do spraw konkurencji. Neelie Kroes podkreśliła, że przekształcenia w zakładzie są jedynym sposobem na zapewnienie stoczniowcom stabilnych miejsc pracy.

Pozytywna decyzja kończy pięcioletnie negocjacje, które komisja prowadziła z władzami w Warszawie. Nie były to łatwe rozmowy - Bruksela naciskała na kolejne polskie rządy, domagała się wyjaśnień w sprawie przyznanej pomocy publicznej i groziła odrzuceniem planu naprawczego, a w tym czasie kilkakrotnie stoczniowcy manifestowali w belgijskiej stolicy w obronie swojego zakładu i miejsc pracy.

W końcu Komisja dostała plan przekształceń, który spełnił jej oczekiwania i unijne wymogi, gwarantuje bowiem rozwój i długoterminową rentowność zakładu, już bez wsparcia z budżetu państwa w przyszłości. Bruksela nazwała go "przełomowym i wiarygodnym", ponieważ są gwarancje bankowe dla finansowania inwestycji.

Za realistyczne i rozsądne Komisja uznała plany zróżnicowania i rozszerzenia działalności - oprócz statków gdańska stocznia będzie budowała duże konstrukcje stalowe i wieże dla elektrowni wiatrowych. Ale zgodnie z unijnymi prawem, w zamian za skorzystanie z rządowego wsparcia, będzie musiała ograniczyć produkcję - zamknąć dwie z trzech pochylni i zredukować zatrudnienie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)