PolskaSto posad do obsadzenia

Sto posad do obsadzenia

Lada chwila rozpocznie się szturm PiS, LPR i Samoobrony na media publiczne. Do obsadzenia jest ok. stu posad. PiS chciał zmienić ustawę, tak by tą władzą z nikim się nie dzielić. Ale pakt stabilizacyjny zmiany ustawy medialnej nie obejmuje - pisze "Gazeta Wyborcza".

07.02.2006 | aktual.: 07.02.2006 06:23

Nie ma dziś dobrej atmosfery do przeprowadzenia przez parlament kolejnej nowelizacji ustawy o mediach - mówi "Gazecie" wiceminister kultury Jarosław Sellin. I wspomina, jaką burzę wywołała w Sejmie przygotowana przez niego tzw. mała nowelizacja ustawy o RTV. Dzięki niej PiS zlikwidował starą, zdominowaną przez lewicę dziewięcioosobową KRRiT, a zastąpił ją nową pięcioosobową, w której partia braci Kaczyńskich dostała trzy miejsca, po jednym LPR i Samoobrona. Opozycja i publicyści mówili o skoku na media.

- Tamto doświadczenie pokazało, że nie da się przygotować ustawy dotyczącej styku polityki i mediów bez rządu większościowego. Obawiam się, że rządowy projekt mógłby zostać w parlamencie zepsuty - mówi Sellin.

To KRRiT ogłaszałaby konkursy i wybierała jednoosobowe zarządy. Tak wybrany prezes podpisywałby z KRRiT kontrakt, w którym zobowiązywałby się do wypełniania misji. Gdyby - według Rady - jej nie wypełniał, traciłby posadę.

Rolę zlikwidowanych rad nadzorczych pełniłaby rada programowa przy KRRiT.

Niedawno Sellin zapowiadał, że ta nowelizacja powinna być gotowa do połowy tego roku, tak by wejść w życie wraz z końcem kadencji obecnych rad nadzorczych w mediach publicznych. Dziś mówi, że trzeba z tym poczekać, aż będzie rząd większościowy.

W myśl obowiązującej dziś ustawy o RTV radę nadzorczą TVP oraz 18 rad nadzorczych publicznego radia (centrali i 17 rozgłośni regionalnych) wyłoni nowa KRRiT. Rady nadzorcze z kolei wybiorą nowe zarządy na cztery lata. Te będą wymieniać dyrektorów ośrodków regionalnych TVP i szefów programów ogólnopolskich. W sumie ok. stu posad do obsadzenia! (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)