Trwa ładowanie...
25-11-2015 05:10

Sto lat ogólnej teorii względności

Dziś mija sto lat od przedstawienia przez Alberta Einsteina ogólnej teorii względności. Niemiecki fizyk zaprezentował ją na forum Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Share
Sto lat ogólnej teorii względnościŹródło: Wikipedia, fot: Triggerhippie4
d4cw4v7

Chodziło przede wszystkim o zrozumienie przyciągania. Sto lat temu Einstein stwierdził, że grawitacja nie jest osobną siłą, tylko zakrzywieniem czasoprzestrzeni pod wpływem masy. Jeśli czasoprzestrzeń wyobrazimy sobie jako koc w kratkę, a potem na środek tego koca rzucimy kulę do kręgli, symbolizującą na przykład Ziemię, to paski na kocu ugną się w kierunku tej kuli. Tak właśnie działa przyciąganie ziemskie.

Einstein wykazał też, że czas może płynąć szybciej albo wolniej. Ten efekt uwzględnia satelitarny system GPS; jego zegary na orbicie i na Ziemi muszą chodzić trochę inaczej. - Bez tych poprawek cały system chodziłby źle i mielibyśmy dużą niedokładność pomiaru - tłumaczy dr Łukasz Bratek z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Dzięki równaniom Einsteina odkryto też odległe planety czy przewidziano istnienie czarnych dziur. Teoria względności jest jedną z najlepiej potwierdzonych teorii w historii fizyki. Nie opisuje ona w sposób ostateczny całego wszechświata, ale wielu naukowców twierdzi, że jest to teoria wyjątkowo piękna.

d4cw4v7

Zobacz także: #dziejesiewtechnologii: inne wymiary

d4cw4v7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cw4v7
d4cw4v7
Więcej tematów