Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze nadal rośnie
Dane z 10 lat obserwacji satelitarnych wskazują na ciągły wzrost zawartości dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze. Zwiększa się także zawartość metanu - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
04.09.2013 14:39
Dwutlenek węgla i metan to dwa najważniejsze gazy cieplarniane wytwarzane przez naszą cywilizację, które powodują efekt cieplarniany. Poziom stężenia tych gazów w atmosferze jest od wielu lat badany przez naukowców, w tym za pomocą obserwacji satelitarnych.
Pomiary z europejskiego satelity Envisat oraz japońskiego GOSAT wskazują, że zawartość dwutlenku węgla zwiększała się co roku o 0,5 proc. w okresie od 2003 do 2013 r. Natomiast metan po wielu latach stabilizacji zaczął zwiększać swoją zawartość o 0,3-0,5 proc. rocznie od roku 2007.
Główną przyczyną generowania wzrastających ilości dwutlenku węgla jest spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa, gaz. W przypadku metanu przyczyny nie są tak jasne, ale przypuszcza się, że jest to skutek działalności człowieka oraz naturalnych wahań w przyrodzie - na przykład emisji z terenów podmokłych albo spalania biomasy.
Obserwacje satelitarne wskazują także na sezonowe zmiany zawartości gazów cieplarnianych, w zależności od pory roku. Największe występują w przypadku dwutlenku węgla, gdyż zależą od procesów fotosyntezy przez roślinność. Na mapach satelitarnych widać też obszary, na których stężenie metanu jest niezwykle wysokie.
Najnowsze wyniki badań w tej dziedzinie zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu podczas sympozjum Living Planet w Edynburgu (9-13 września).
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">