Stefan Meller spotkał się z Condoleezzą Rice
Minister spraw zagranicznych Stefan
Meller rozmawiał z amerykańską sekretarz stanu
Condoleezzą Rice o udziale Polski w misji stabilizacyjnej w Iraku,
ale nie powiedział, jaki był wynik rozmowy na ten temat.
Przedstawiłem stanowisko naszego rządu w tej sprawie, jakie niebawem znajdzie swój wyraz w oficjalnych decyzjach i to zostało z dużym zainteresowaniem i życzliwością przyjęte - powiedział po spotkaniu Meller polskim dziennikarzom.
Minister obrony narodowej Radosław Sikorski, który wcześniej odwiedził Waszyngton, powiedział po swoich rozmowach w Pentagonie, że rządowi USA zależy, aby wojska polskie pozostały dłużej w Iraku.
Sikorski przedstawił w Pentagonie listę polskich postulatów, dotyczących głównie współpracy wojskowej obu krajów i zwiększenia pomocy USA na modernizację polskiej armii.
Zapytany, jakie są perspektywy ich realizacji, minister Meller odpowiedział, że strona amerykańska jeszcze się do nich nie ustosunkowała.
Musimy z tym poczekać na odpowiedź amerykańskiego ministra obrony - powiedział.
Meller poinformował, że w rozmowie z Rice poruszył także temat wiz USA dla Polaków i sugerował, że posuwa się naprzód realizacja "mapy drogowej", czyli planu posunięć obu rządów mających doprowadzić do zniesienia wiz.
Być może już niebawem będą pierwsze zapowiedzi interesujących rozwiązań - powiedział.
Dodał, że zaproponował wstępną datę wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w USA i wyraził nadzieję, że do czasu przylotu prezydenta jakieś wstępne odpowiedzi związane z wizami się pojawią.
Pani sekretarz stanu bardzo chętnie podjęła temat cząstkowych ułatwień związanych z wizami - oświadczył minister.
W rozmowie z Rice - poinformował minister Meller - pojawił się też problem tajnych więzień CIA dla podejrzanych o terroryzm.
Jak powiedział, szefowa dyplomacji USA raz jeszcze wyłożyła cała filozofię amerykańskiego myślenia na ten temat. Sekretarz stanu USA ewidentnie czuje się w stanie wojny z międzynarodowym terroryzmem - dodał.
Meller spotkał się też z zastępcą sekretarza stanu Robertem Zoellickiem.
Tomasz Zalewski