Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze

Starcia wokół lotniska, 9 zabitych

W wyniku zaciętych walk między uzbrojonymi grupami ludzi, do których doszło w pobliżu międzynarodowego lotniska w stolicy Libii, Trypolisie, zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 20 odniosło obrażenia - poinformowało ministerstwo zdrowia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Starcia wokół lotniska, 9 zabitych
(PAP/DPA, Fot: Ferhat Bouda)

W niedzielę rano w pobliżu portu lotniczego eksplodowały pociski rakietowe. Dawni rebelianci z miasta Zintan, którzy kontrolują lotnisko, zostali następnie zaatakowani przez islamskie milicje.

Odgłosy strzałów słychać było w centrum miasta, od którego lotnisko oddalone jest o 25 km od miasta.

Atak został odparty, ale starcia nadal toczyły się w innych miejscach okupowanych przez byłych rebeliantów z Zintan, zwłaszcza na drodze prowadzącej do lotniska. Walki ustały wieczorem, przed przerwaniem postu, który obowiązuje podczas ramadanu.

Z powodu walk lotnisko będzie zamknięte co najmniej do środy.

Od obalenia w październiku 2011 r. reżimu Muammara Kadafiego lotnisko w Trypolisie jest kontrolowane przez dawnych rebeliantów z Zintan, miasta oddalonego 170 km na południowy zachód od libijskiej stolicy. Zintan jest ważnym regionalnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym.

Do tej pory tymczasowym władzom Libii nie udało się rozbroić antyrządowych ugrupowań paramilitarnych, którzy wciąż kontrolują w kraju wiele miejsc o strategicznym znaczeniu.

Jak pisze BBC, Libijczycy postrzegają te ugrupowania zbrojne zarówno jako błogosławieństwo jak i przekleństwo. Z jednej strony na większości obszarów kraju, który nie ma skutecznej armii, zapewniają one bezpieczeństwo i ochraniają granice. Z drugiej strony ugrupowania te są oskarżane m.in. o łamanie praw człowieka czy bezprawne zatrzymania.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów