Trwa ładowanie...
di1ynhz

Stany Zjednoczone wysłały bombowce B-52 do Kataru do walki z Państwem Islamskim

• W Katarze pojawią się amerykańskie bombowce B-52 • Maszyny mają pomóc w walce z Państwem Islamskim • Bombowce będą stacjonować w bazie lotniczej Al Udeid
Share
Bombowiec B-52 (pośrodku)
Bombowiec B-52 (pośrodku)Źródło: AFP, Fot: JUNG YEON-JE
di1ynhz

Siły powietrzne USA (USAF) wysłały w sobotę swe bombowce B-52 do Kataru w celu prowadzenia walki z Państwem Islamskim na terenie Iraku i Syrii - poinformowało Centralne Dowództwo USAF, któremu podlegają operacje lotnicze w strefie bliskowschodniej.

Według niego B-52 były tam po raz ostatni użyte bojowo w maju 2006 roku w ramach wojny w Afganistanie. Ponadto w maju ubiegłego roku uczestniczyły w kierowanych przez USA ćwiczeniach wojskowych w Jordanii.

W czasach zimnej wojny ciężkie bombowce dalekiego zasięgu B-52 były obok pocisków balistycznych głównym elementem amerykańskiego strategicznego potencjału nuklearnego. Obecnie ich zadaniem jest dokonywanie precyzyjnych uderzeń z użyciem uzbrojenia konwencjonalnego.

di1ynhz

- B-52 demonstrują nasze ciągłe zdecydowanie, by wywierać stały nacisk na Daesz (Państwo Islamskie) i bronić regionu w razie zaistnienia jakiejkolwiek takiej konieczności - oświadczył stojący na czele Centralnego Dowództwa USAF generał Charles Brown. Daesz to używany przez czynniki oficjalne w USA arabski skrót nazwy Państwa Islamskiego.

Rzecznik Centralnego Dowództwa USAF podpułkownik Chris Karns powiedział, że "ze względu na bezpieczeństwo operacji" nie może ujawnić dokładnej liczby bombowców B-52, które będą stacjonować w bazie lotniczej Al Udeid w Katarze.

Jak zaznaczył generał Brown, samoloty te mogą brać udział w misjach różnego rodzaju, takich jak uderzenia strategiczne, bezpośrednie wsparcie wojsk, atakowanie obiektów zaplecza oraz uderzenia na cele morskie.

Podpułkownik Karns zapowiedział, że B-52 będą atakować cele przy użyciu jednej do dwóch bomb zamiast bombardować je dywanowo. - Precyzja ma w tej wojnie krytyczne znaczenie. Bombardowania dywanowe nie byłyby tutaj skuteczne, gdyż Daesz nie gromadzi się w większe grupy. Często wnikają oni w skupiska ludności. Zawsze dbamy o to, by było jak najmniej ofiar wśród cywilów - podkreślił.

di1ynhz

Podziel się opinią

Share
di1ynhz
di1ynhz
Więcej tematów