Trwa ładowanie...
d2hcobf
d2hcobf
IARTVP

Stanisław Piotrowicz: nie wystarczy ubrać się w togę, zawiesić łańcuch, by wyrokować

Kiedy mówimy o wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, to on na to miano nie zasługuje. Nie wystarczy ubrać się w togę, zawiesić łańcuch i usiąść w odpowiednim miejscu, żeby powiedzieć: to będę teraz wyrokował - przekonywał w programie TVP "Po przecinku" Stanisław Piotrowicz (PiS), komentując sprawę kryzysu wokół TK.
Share
d2hcobf

Piotrowicz dodał, że 'Trzeba działać na podstawie i w granicach prawa".

- Trybunał jest ubezwłasnowolniony tym, że kto inny publikuje jego orzeczenia. Proponujemy, aby TK mógł sam je publikować - mówił Jacek Wilk (Kukiz'15).

d2hcobf

PiS o propozycji Kukiz'15

Ruch Kukiz'15 zabiega o wprowadzenie kolejnej poprawki do ustawy zasadniczej. Chodzi o publikację wyroków Trybunału Konstytucyjnego przez sam Trybunał. Obecnie publikacji dokonuje prezes Rady Ministrów.

Inicjatywę krytycznie ocenia senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski. Jego zdaniem, zmiany w konstytucji są "warte rozważenia", ale muszą mieć one "szerszy charakter" niż proponuje to Kukiz'15. - Konstytucja pokazała w ostatnich miesiącach swoje wady, gdyż jest niekonsekwentna i niespójna. W związku z tym, należałoby poprawić tamtejsze zapisy w znacznie szerszym stopniu, aniżeli proponuje to Kukiz'15. Zmiana incydentalna, w moim przekonaniu, pogorszyłaby jedynie całą sytuację i wzmocniła spór - twierdzi senator PiS.

Ruch Kukiz'15 proponował już w tej kadencji pakiet zmian w konstytucji dotyczący funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Projekt jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Według propozycji formacji Pawła Kukiza, Trybunał Konstytucyjny powinien liczyć 18 sędziów, a ich wybór odbywałby się większością 2/3 posłów. Propozycja zakłada również wygaszenie mandatów wszystkich obecnych sędziów.

d2hcobf

Podziel się opinią

Share
d2hcobf
d2hcobf
Więcej tematów