Stanisław Koziej podsekretarzem stanu w MON
Strateg, gen. prof. Stanisław Koziej został
podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W
Warszawie formalnie odebrał z rąk szefa resortu Radosława
Sikorskiego akt nominacji.
Określenie moich kompetencji znajduje się w gestii ministra. Poczekajmy, jakie zadania mi powierzy. Spodziewam się, że z pewnością będę odpowiadał za politykę obronną - powiedział dziennikarzom Koziej po uroczystości przejęcia obowiązków przez nowego szefa MON.
Koziej jest generałem brygady w stanie spoczynku. Jest niezależnym analitykiem w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, znanym publicystą oraz radiowym i telewizyjnym komentatorem spraw obronnych. Specjalizuje się w polityce i strategii bezpieczeństwa oraz zarządzaniu kryzysowym.
Pracował m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, był wicedyrektorem Departamentu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy Kancelarii Prezydenta RP (w latach 1993-1994). Był szefem Departamentu Systemu Obronnego MON (w latach 1994-2001).
W latach 1996-1997 pełnił funkcję szefa polskiej misji w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei i zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji, a w latach 1997-1998 funkcję zastępcy szefa misji OBWE w Gruzji. W latach 1999-2001 był pierwszym przedstawicielem Polski w NATO ds. polityki i strategii nuklearnej.
Urodził się w 1943 roku na Lubelszczyźnie. Jest absolwentem Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Sztabu Generalnego WP. Pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 49. pułku zmechanizowanym (Wałcz), 15. Dywizji Zmechanizowanej (Olsztyn), Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego (Wrocław) i Sztabie Generalnym WP.
Był wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Sztabu Generalnego WP i Akademii Obrony Narodowej, pełniąc m.in. funkcję kierownika studium doktoranckiego, zastępcy i kierownika katedry oraz dziekana wydziału.
Inicjator i współtwórca Wyższych Kursów Obronnych dla parlamentarzystów oraz wyższych kadr kierowniczych administracji państwowej. Główny autor "Strategii obronności Rzeczypospolitej Polskiej" w warunkach członkostwa w NATO oraz "Polityczno- Strategicznej Dyrektywy Obronnej".
Jest autorem wielu publikacji z dziedziny wojskowości, bezpieczeństwa, obronności i zarządzania kryzysowego, w tym podręczników i książek.
Rzecznikiem ministra obrony został Piotr Paszkowski.