Trwa ładowanie...
d3qw0bm

Stanisław Karczewski dementuje informacje o ultimatum dla Dudy. "To kłamstwa"

- Z całą pewnością nikt z nas nie mówił o ultimatum, nie mówił o żadnych warunkach - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, odnosząc się do poniedziałkowego spotkania w Belwederze z prezydentem Andrzejem Dudą. Dodał, że atmosfera była dobra i nie było żadnych żądań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Karczewski dementuje informacje o ultimatum dla Dudy. "To kłamstwa"
(PAP)
d3qw0bm

"Wczoraj ja i Marek Kuchciński dementowaliśmy kłamstwa" - napisał na Twitterze.

- Nie jestem upoważniony do przekazywania szczegółów naszej rozmowy, ale z całą pewnością nikt z nas nie mówił o ultimatum, nie mówił o żadnych warunkach. Rozmawialiśmy o sytuacji politycznej, rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach na przyszłość. Atmosfera była bardzo dobra i bardzo rzeczowa - powiedział Stanisław Karczewski, pytany o spotkanie w Belwederze z udziałem prezydenta, szefowej rządu oraz marszałków Sejmu i Senatu.

Źródło: PAP

"Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji"

Marszałek Senatu odniósł się też do doniesień prasowych, według których podczas poniedziałkowego spotkania marszałek Sejmu Marek Kuchciński miał powiedzieć do prezydenta Dudy: "Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji".

d3qw0bm

Chodziło o podwójne weto prezydenta w sprawie ustaw o SN i KRS. - Dla mnie to jest taki dowód na to, że prasa czasami kłamie. Po prostu kłamie. Byłem, słyszałem, wiem. Powtórzę jeszcze raz - to są kłamstwa! - powiedział Karczewski.

Dwa weta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

d3qw0bm

Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. Dodał, że przygotuje nowe ustawy w tej sprawie.

- Mam nadzieję, że przy pomocy ekspertów te ustawy uda się przygotować w ciągu dwóch miesięcy - podkreślił na konferencji prezydent Duda.

Doniesienia "Newsweeka"

W poniedziałek Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z premier Beatą Szydło, Marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. "Newsweek" informował, że dotarł do kulis tego spotkania.

d3qw0bm

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński miał żądać od prezydenta Andrzeja Dudy zmiany decyzji i podpisania ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - twierdził tygodnik.

- Jarek daje ci godzinę na zmianę decyzji - miał powiedzieć Kuchciński.
Według nieoficjalnych informacji, do jakich dotarła już we wtorek Wirtualna Polska, nacisk na Andrzeja Dudę był duży, ale te konkretne słowa miały nie paść.

Zobacz: Weta prezydenta Andrzeja Dudy ws. ustaw o SN i KRS

Beata Szydło po spotkaniu

Premier z kolei, pytana przez dziennikarzy o przebieg popołudniowego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami Sejmu i Senatu odparła, że przebiegło "w bardzo dobrej atmosferze".

d3qw0bm

W siedzibie PiS zebrały się władze partii; na Nowogrodzkiej, oprócz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byli m.in. Ryszard Terlecki, Adam Lipiński oraz Mariusz Kamiński.

Przed siedzibą PiS odbyła się pikieta przeciwników zmian w sądownictwie. Politykom PiS, wchodzącym do siedziby partii towarzyszyły okrzyki m.in.: "marionetka", "hańba".

Jak wynika z nieoficjalnych informacji podanych przez RMF, Jarosław Kaczyński miał powiedzieć, że "nikt nikogo nie trzyma w PiS-ie na siłę".

Posłowie PiS generalnie są zaskoczeni albo rozczarowani decyzją prezydenta, ale Terlecki wspomniał jeszcze o słynnym "układzie", co może oznaczać ochłodzenie stosunków na linii prezydent-PiS. Andrzej Duda zresztą w przemówieniu wyraził żal, że nikt z nim nie konsultował ustaw o sądownictwie.

d3qw0bm

Zobacz: Wystąpienie premier Beaty Szydło ws. reformy sądownictwa

Weta prezydenta

Na decyzję Andrzeja Dudy internet zareagował błyskawicznie. "Dziękujemy, Panie Prezydencie!!! A wszystkim, którzy wyganiali mnie na ulicę przypominam moje stanowisko - można inaczej! Pokojowo, konsekwentnie: dla Obywateli!!!" - napisał na swoim profilu Paweł Kukiz.

d3qw0bm

Zobacz także: Prezydent vs premier. Dwa orędzia w tym samym czasie

Źródło: PAP/Newsweek/WP

d3qw0bm

Podziel się opinią

Share
d3qw0bm
d3qw0bm