PolskaStanisław Dąbrowski: od wielu lat obawiałem się takiej katastrofy

Stanisław Dąbrowski: od wielu lat obawiałem się takiej katastrofy

- Od wielu lat obawiałem się takiej katastrofy. To jest zasługa wszystkich sił politycznych, poczynając od SLD, przez PiS, aż po Platformę: od lat oplata się sądy i sędziów siatką zależności od ministra sprawiedliwości – powiedział w audycji „Gość Radia ZET” Stanisław Dąbrowski, pierwszy prezes Sądu Najwyższego, komentując prowokację "Gazety Polskiej Codziennie" ws. afery Amber Gold i rozmowę z prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszardem Milewskim.

Stanisław Dąbrowski: od wielu lat obawiałem się takiej katastrofy
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Dąbrowski odniósł się także słów prof. Zdzisława Krasnodębskiego, który powiedział, że że „Milewski jest dosyć typowym przedstawicielem tego nastawienia, tego rozumienia niezawisłości sędziowskiej”. - Nie przypuszczam, żeby to stwierdzenie odpowiadało rzeczywistości. Natomiast jeżeli chodzi o sędziów zajmujących funkcyjne stanowiska, to nie miałbym odwagi już tak zaprotestować - odpowiedział Dąbrowski.

Podkreślił także, że wielokrotnie zwracał uwagę na "nadmierną atencję sędziów funkcyjnych w odniesieniu do urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości". - Źródłem tego jest moim zdaniem nadmierne uprawnienie Ministerstwa Sprawiedliwości w odniesieniu do sądów. Z zastrzeżeniem, że to się nie przekłada na stanowiska sędziów orzekających – stwierdził.

Zdaniem Dąbrowskiego prawo obywateli do krytykowania wyroków przeniosło się na poziom podważania niezależności sądów. - Jeżeli wyrok się podoba, to sąd jest niezawisły, a jeżeli się nie podoba, to sąd jest dyspozycyjny. Taka jest natura ludzka, że szuka się na zewnątrz przyczyn przegrania sprawy - dodał Dąbrowski.

Prowokacja "GPC"

Jak podała "Gazeta Polska Codziennie", 6 września do prezesa sądu okręgowego w Gdańsku zadzwonił człowiek, który przedstawił się jako urzędnik z kancelarii premiera Donalda Tuska. W rozmowie szef sądu miał prosić o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold

Osoba, która przedstawiła się jako urzędnik z kancelarii premiera, miała też - jak napisała gazeta - pytać o sędziów, którzy będą zajmowali się rozpatrzeniem zażalenia. W trakcie rozmowy poruszano też sprawę kontroli, którą zarządził w gdańskim sądzie okręgowym minister sprawiedliwości. Prezes sądu miał też umówić się na spotkanie z premierem: wstępnie wyznaczono datę 13 września.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że wystąpił do Krajowej Rady Sądownictwa o wszczęcie postępowania wyjaśniającego, a jeśli treść nagrania się potwierdzi, to oczekuje podjęcia wobec sędziego postępowania dyscyplinarnego. Gowin podał, że wystąpił też do KRS o opinię w związku z zamiarem odwołania prezesa Milewskiego.

- Moim zdaniem prowokator nie powinien ponosić kary, ponieważ tylko taka prowokacja mogła obnażyć karygodne zachowanie prezesa sądu – powiedział Stanisław Dąbrowski, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego. Stanął w ten sposób w obronie Pawła Mitera, autora prowokacji opublikowanej przez „Gazetę Polską Codziennie”.

- Ze społecznego punktu widzenia prowokacja okazała się cenna, niezależnie od osoby tego prowokatora. Podnosi się, że on jest marnym człowiekiem, ale może sobie być. Ja nie bardzo widzę sens i podstawę pociągnięcia go do odpowiedzialności – dodał prezes SN. Ocenił, że fałszerstwa, które są zarzucane Miterowi, nie były szkodliwe społecznie i jako takie nie powinny być karane.

Ostro skrytykował prezesa gdańskiego sądu za złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Pawła Mitera. Ocenił, że celem prowokacji była kompromitacja sądu, a nie wywarcie na niego wpływu, co Miterowi zarzucał Milewski. - Pan prezes Milewski za późno skierował to wystąpienie do prokuratury. Powinien to zrobić, kiedy myślał, że rozmawia z asystentem ministra Arabskiego. Bo wtedy chodziło o niedozwolony wpływ na sąd – powiedział Stanisław Dąbrowski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (369)