Trwa ładowanie...
d3deb8t

Stan wyjątkowy w Polsce. Kiedy może zostać wprowadzony?

Stan wyjątkowy w Polsce. Sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz gorsza. Czy może zostać wprowadzony stan wyjątkowy? Jakie warunki muszą zostać spełnione?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stan wyjątkowy w Polsce
Stan wyjątkowy w Polsce (Pixabay)
d3deb8t

Stan wyjątkowy w Polsce. Czy może zostać wprowadzony?

Wprowadzenie stanu wyjątkowego w Polsce nie jest wykluczone, choć rząd otwarcie nie mówi o takiej decyzji. Jednak biorąc pod uwagę dzienne wzrosty liczby zakażonych koronawirusem i trudną sytuację służby zdrowia, może być podjęta decyzja o stanie wyjątkowym w Polsce. Czym jest stan wyjątkowy?

Stan wyjątkowy w Polsce to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych. Oprócz niego w Polsce mogą jeszcze zostać wprowadzone stan wojenny oraz stan klęski żywiołowej. Stan wyjątkowy jest wprowadzany przez prezydenta na wniosek Rady Ministrów.

d3deb8t

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony w przypadku zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Może trwać nie dłużej niż 90 dni i obowiązywać w całym kraju, ale także tylko w wybranych częściach.

Stan wyjątkowy w Polsce. Jakie warunki?

Przepisy regulujące wprowadzenie stanu wyjątkowego reguluje konstytucja. "W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa" - czytamy w ustawie zasadniczej.

Stan wyjątkowy może być przedłużony raz, nie dłużej niż na 60 dni. Jeżeli ktoś w tym czasie, powodu ograniczenia praw i swobód, poniósł straty finansowe lub stracił majątek, może ubiegać się o odszkodowanie. Odszkodowanie za okres trwania któregokolwiek ze stanów wypłaca przedsiębiorcom Skarb Państwa.

d3deb8t

Jarosław Kaczyński przemówił w Sejmie. Szymon Hołownia: jak można tak odlecieć?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3deb8t

Podziel się opinią

Share
d3deb8t
d3deb8t
Więcej tematów