Trwa ładowanie...

Stan ostrzegawczy na Warcie w Gorzowie Wlkp.

W Gorzowie Wlkp. stan Warty podniósł się o ok. metr - to efekt utworzenia się zwartej pokrywy lodowej. Skutek zjawiska był taki, że rzeka w ciągu kilku godzin ze stanu ok. 300 cm przybrała do 397 cm w piątek rano.

Stan ostrzegawczy na Warcie w Gorzowie Wlkp.Źródło: WP.PL, fot: Internauta Marek Kasperski
dtrplna
dtrplna

Rzeka przekracza stan ostrzegawczy (380 cm), ale nie ma zagrożenia dla ludzi czy ich mienia - poinformował dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Jarosław Śliwiński.

Gwałtowny skok poziomu wody związany jest ze zjawiskiem tworzenia się na pokrywy lodowej na odcinku od ujścia Warty w Kostrzynie nad Odrą do Gorzowa Wielkopolskiego. Płynące rzeką kry i śryż zatrzymały się, co spowodowało spiętrzenie wody.

Stan rzeki ustabilizował się i w najbliższym czasie rzeka powinna szybko opaść - takie są przewidywania specjalistów z IMiGW.

- Nie mamy zatorów lodowych, a śryż znajdujący się po pokrywą lodową jest wypłukiwany przez nurt rzeki. Dzięki temu Warta powinna równie szybko opaść, jak przybrała. Rzeka nie zagraża mieszkańcom Gorzowa i innych miejscowości położonych poniżej tego miasta - powiedział Śliwiński.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

dtrplna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtrplna
Więcej tematów