Trwa ładowanie...

Stan klęski po trzęsieniu i tsunami, 28 zabitych

Potężne trzęsienie ziemi, jakie
nawiedziło region Wyspy Salomona na zachodnim
Pacyfiku pochłonęło co najmniej 28 ofiar śmiertelnych. Część z
nich to ofiary morskiej fali tsunami, która uderzyła w zachodnią
część archipelagu.

Stan klęski po trzęsieniu i tsunami, 28 zabitychŹródło: AFP
d3lk62t
d3lk62t

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/wyspy-salomona-po-trzesieniu-ziemi-i-tsunami-6038674320704641g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/wyspy-salomona-po-trzesieniu-ziemi-i-tsunami-6038674320704641g )
Wyspy Salomona po trzęsieniu ziemi i tsunami

W kilku najbardziej dotkniętych prowincjach archipelagu ogłoszono stan klęski żywiołowej. W wielu miejscowościach nie ustają wysiłki ekip ratunkowych, próbujących dotrzeć do odciętych od świata miejscowości w pozbawionych dróg regionach. Władze Wysp Salomona apelują o pomoc międzynarodową.

d3lk62t

Liczba poszkodowanych rośnie i będzie nadal rosnąć, wzrasta także ciągle liczba ofiar śmiertelnych - powiedział w radio australijskim sekretarz generalny organizacji Czerwonego Krzyża na Wyspach Salomona Charles Kelly. Sądzę, że w tej chwili główna sprawa to woda, woda i namioty. Ludzie nadal siedzą w buszu i boją się wracać do wiosek.

Według wcześniejszych informacji, trzęsienie o olbrzymiej sile 8 stopni w otwartej skali Richtera i spowodowana nim fala tsunami zmiotły z powierzchni ziemi co najmniej 13 wiosek na wyspach. Zniszczone zostały tysiące domów.

Południowo-zachodnią część Oceanu Spokojnego nadal nawiedzają silne wstrząsy wtórne i nowe trzęsienia, na szczęście nie powodujące nowych ofiar i dużych szkód materialnych. W silne trzęsienie o mocy 6,3 stopnia w skali Richtera nawiedziło region należących do Francji Wysp Lojalności, położonych na południe od Wysp Salomona, a także położonego na Nowych Hybrydach państwa Vanuatu.

Trzęsienie ziemi nastąpiło w środę o godzinie 7:26 czasu miejscowego (22:26 we wtorek czasu polskiego), a jego epicentrum znajdowało się o 136 km na południowy zachód od miasta Isangel na Nowych Hybrydach i o 137 km na północny wschód od Wysp Lojalności.

Zaatakowane w ostatnich dniach przez podziemny żywioł archipelagi pacyficzne należą do tzw pierścienia ognia wokół Oceanu Spokojnego, wykazującego wysoką aktywność sejsmiczną i tektoniczną.

d3lk62t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lk62t
Więcej tematów