Trwa ładowanie...
d2hi37a

Stalinowski prokurator uniewinniony

Izba Wojskowa Sądu Najwyższego utrzymała w środę w mocy wyrok Sądu Wojskowego w Poznaniu, który uniewinnił Wacława K., stalinowskiego prokuratora wojskowego. Był on oskarżony o współudział w tak zwanym mordzie sądowym na sanitariuszce oddziału majora AK - Danucie Siedzikównie.

d2hi37a
d2hi37a

17-letnią dziewczynę, zgodnie z wnioskiem tego prokuratora, skazano na śmierć w 1946 r., za - jak to określono - udział w bandzie zbrojnej, pomimo że nie brała udziału w walce zbrojnej. Jej rozprawa trwała zaledwie godzinę.

Siedzikówna została rozstrzelana w więzieniu w Gdańsku. Stalinowski prokurator - oskarżony przez Prokuraturę Wojskową w Poznaniu o podżeganie do zbrodni sądowej - tłumaczył się przed sądem wojskowym, że wykonywał jedynie polecenia przełożonych. Wyjaśnił, że na procesie Siedzikówny w 1946 r. był tylko kilkanaście sekund, by zażądać surowej kary. Poznański Sąd Wojskowy kilka miesięcy temu dał wiarę tym wyjaśnieniom.

Prokuratura Wojskowa w Poznaniu odwołała się do Izby Wojskowej Sądu Najwyższego, ale ten utrzymał wyrok uniewinniający w mocy. Sąd Najwyższy uznał za przekonujące tłumaczenie Wacława K. iż nie wiedział, o co chodzi w sprawie Siedzikówny, w której wystąpił jako oskarżyciel.

Profesor Witold Kulesza, który jako szef pionu śledczego IPN uczestniczył w procesie, dodał, że jest szansa dotarcia do sali straceń w podziemiach dawnego więzienia w Gdańsku, w której wykonano wyrok śmierci m.in. na Siedzikównie. (jd)

d2hi37a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hi37a
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj