Trwa ładowanie...

Stałe ogrodzenie wzdłuż granicy z Polską. Już budują

Niemcy. Saksonia stawia stałe ogrodzenie wzdłuż granicy z Polską. Budowa już się rozpoczęła. Chodzi o obronę przed rozprzestrzenianiem się świńskiej grypy.

Stałe ogrodzenie wzdłuż granicy z Polską. Już budująStałe ogrodzenie wzdłuż granicy z Polską. Już budująŹródło: Getty Images, fot: Sean Gallup
dgq02z8
dgq02z8

Po wykryciu w Saksonii przypadku afrykańskiego pomoru świń władze zdecydowały się zwiększyć podjęte dotąd środki zaradcze. W środę w górnołużyckim Krauschwitz w powiecie Goerlitz rozpoczęła się budowa stałej bariery. Otoczy ona tzw. obszar zagrożenia sięgający do granicy z Polską.

Podwójna bariera ochronna

- Odpowiada to naszym żądaniom - powiedział agencji dpa szef saksońskiego stowarzyszenia rolników Manfred Uhlemann. W Saksonii istnieje już 128-kilometrowe ogrodzenie elektryczne, ale rolnicy domagali się wzmocnienia go przynajmniej w niektórych miejscach.

Zobacz też: Marsz Niepodległości. Nadkom. Sylwester Marczak o starciach na rondzie de Gaulle'a

Ponieważ ogrodzenie się sprawdziło, stowarzyszenie opowiedziało się za jego pozostawieniem i zainstalowaniem dodatkowej, stałej konstrukcji.

dgq02z8

- Dzięki temu mamy podwójną barierę ochronną - stwierdził Uhlemann.

Od Brandenburgii po Żytawę

W prace została zaangażowana Bundeswehra i Agencja Pomocy Technicznej (THW). Ogrodzenie ma się połączyć na północy z ogrodzeniem istniejącym już w Brandenburgii, na południu sięgać najpierw do autostrady A4, a docelowo aż po Żytawę (Zittau).

Celem jest otoczenie barierą ochronną całego obszaru zagrożonego ASF łącznie z granicą z Polską.

- Mam nadzieję, że szybko opanujemy ten kryzys - powiedziała w Krauschwitz saksońska minister spraw społecznych i ochrony konsumenta Petra Köpping.

dgq02z8

Dla THW walka z rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń jest w tym roku trzecim wyzwaniem po zwalczaniu pandemii koronawirusa i pladze korników.

Nowe ogrodzenie ma być metrowej wysokości, tak by mogły je pokonać sarny i jelenie, a żeby było nie do pokonania dla dzików. Jest wzmocnione także od dołu. Bundeswehra zamierza dodatkowo ogrodzić 8 tys. ha swojego poligonu na tamtym terenie obejmującego 13. tys. ha.

Na początku listopada na południe od Bad Muskau stwierdzono pierwszy w Saksonii przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF). W wyznaczonym w związku z tym obszarze zagrożenia, hodowców obowiązuje bezwzględny zakaz wypuszczania świń na zewnątrz. Rolnicy obawiają się trudności ze sprzedażą wieprzowiny.

dgq02z8

Afrykański pomór świń jest groźną dla dzików i trzody chlewnej chorobą wirusową. Nie zagraża natomiast zdrowiu i życiu ludzi. W Niemczech pierwsze przypadki ASF odnotowano w Brandenburgii. Dotychczas stwierdzono tam wirusa u 140 dzików.

(DPA/stas)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dgq02z8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgq02z8
Więcej tematów