Trwa ładowanie...
d2y6agc

Stado krów z Deszczna. Andrzej Duda zaangażował się w ratowanie zwierząt

Sprawa dotyczy około 170 bezpańskich krów, które od wielu lat żyją na wolności. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że stado zostanie wybite, ale jak napisał prezydent Andrzej Duda jeszcze nie wszystko stracone.
Share
Prezydent Andrzej Duda trzyma kciuki za stado krów z Deszczna
Prezydent Andrzej Duda trzyma kciuki za stado krów z DeszcznaŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
d2y6agc

O dzikich krowach z Deszczna (woj. lubuskie) zrobiło się głośno, bo przez lata żyją na wolności i wypasają się na terenach należących do rolników. Nie są zarejestrowane, nie mają właściciela, ani nie są objęte żadną formą opieki weterynaryjnej. Stado niekontrolowanie się powiększa, więc podjęto decyzję o jego wybiciu, bo może stanowić zagrożenie dla innych zwierząt i przeszkadza okolicznym mieszkańcom.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują organizacje ekologiczne i aktywiści, którzy pełnią "dyżury", aby chronić krowy. Pod petycją, aby znaleźć zwierzętom nowy dom, podpisało się 25 tys. osób. Wydawało się, że to nie przyniesie skutków, bo Główny Lekarz Weterynarii podtrzymał wcześniejszą decyzję o jego wybiciu. Według obrońców stada krowy mają trafić na ubój jeszcze w tym tygodniu.

Przeczytaj: Bezpańskie krowy z gminy Deszczno. Wciąż nie ma decyzji w sprawie uboju

d2y6agc

Do sprawy odniósł się prezydent. Dla krów jest jeszcze nadzieja. "Minister Krzysztof Ardanowski oraz Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka zapewnili mnie, że szukają szczęśliwego rozwiązania dla stada z Deszczna. Jestem pewien, że je znajdą mimo, że przepisy UE nakazują zabić te zwierzęta. Polak potrafi! Trzymam kciuki za stado z Deszczna" - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Prezydent zapewnił, że decyzja nie należy wyłącznie do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dudzie odpowiedziała dziennikarka Polsatu Agnieszka Gozdyra, która przedstawiła argumenty prawników, że śmierć krów nie jest potrzebna. "W takim razie zwieramy szyki i mam nadzieję, że stado z Deszcza zostanie uratowane. Jest wola. A to jest najważniejsze" - dodała głowa państwa.

Zobacz także: Tak wyglądała fala kulminacyjna na Wiśle w Warszawie

Przeczytaj również: Wolne krowy z Deszczna zostaną wybite. Jest decyzja Głównego Lekarza Weterynarii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y6agc

Podziel się opinią

Share
d2y6agc
d2y6agc
Więcej tematów