Trwa ładowanie...
dkrrsci

Stacji rowerów miejskich w Poznaniu będzie prawie dwa razy więcej!

Obecnie w Poznaniu mamy 16 stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego. Jeszcze w tym roku ta liczba ma wzrosnąć i to aż do 30.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stacji rowerów miejskich w Poznaniu będzie prawie dwa razy więcej!
(ZTM Poznań, Fot: Maciej Sobczyk)
dkrrsci

System rowerów miejskich uruchomiono w Poznaniu w 2012 r. Początkowo było to zaledwie siedem stacji rozmieszczonych w centrum miasta i 80 rowerów, co zdecydowanie nie zadowalało potrzeb poznaniaków liczących, że jednoślady staną się nową alternatywą dla poruszania się po mieście samochodem czy komunikacją miejską. Przed rokiem zbudowano zatem kolejnych dziewięć stacji, a liczba rowerów wzrosła do 170.

Rozbudowa przyniosła oczekiwane rezultaty. - Po rowery sięgnięto niemal 57 tys. razy, a liczba rowerzystów zwiększyła się o ponad 6 tys., do blisko 19 tys. zarejestrowanych użytkowników. Grono osób korzystających z PRM w stosunku do poprzednich lat zwiększyło się o 49 proc. - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Wobec wyraźnego wzrostu zainteresowania takim sposobem poruszania się po mieście na wniosek prezydenta Poznania Rada Miasta zdecydowała o przeznaczeniu w tegorocznym budżecie 3 mln zł na rozbudowę systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego. Za te pieniądze ma zostać wyłoniony we właśnie ogłoszonym przetargu nowy zarządca obecnego systemu, który ma go jednocześnie powiększyć o kolejne 14 stacji i 182 rowery.

dkrrsci

- Przetarg wynika stąd, że umowa z dotychczasowym operatorem wygasła z końcem poprzedniego roku - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy ZTM.

Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie pojawią się nowe stacje. Ich lokalizacje mają zostać wytypowane po ustaleniu możliwości technicznych danego miejsca oraz po konsultacjach społecznych.

W tym roku do systemu PRM ma zostać włączona także istniejąca od lat wypożyczalnia rowerów ZTM mieszcząca się na dworcu na os. Sobieskiego. Dodatkowo w tym roku zostaną zmodernizowane stojaki rowerowe, a manualne zamki zabezpieczające zostaną zastąpione bardziej bezpiecznymi elektrozamkami.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dkrrsci

Podziel się opinią

Share
dkrrsci
dkrrsci
Więcej tematów