Środkowoeuropejskie spotkanie na szczycie
Delegacje 17 państw - między innymi Albanii, Austrii, Białorusi, Czech, Macedonii, Słowenii, Węgier i Włoch - wezmą udział w rozpoczynającym sie w Warszawie dorocznym szczycie Inicjatywy Środkowoeuropejskiej. Cele tego ugrupowania dotyczą głównie współpracy gospodarczej państw naszego regionu.
Szczytowi towarzyszy Okrągły Stół prezesów Izb Gospodarczych Inicjawtywy, Forum Ekonomiczne i Forum Młodzieży.
Główne rozmowy gospodarcze odbędą się w czwartek. Nieoficjalnie mówi się, że premierzy Polski i Węgier podpiszą list intencyjny w sprawie połączenia Polskiego Koncernu Naftowego Orlen oraz największej węgierskiej firmy paliwowej MOL.
Na czwartek zaplanowano też obrady Okrągłego Stołu ministrów gospodarczych Inicjatywy, które mają zakończyć się po południu konferencją. Przewidziano także nieformalne rozmowy szefów rządów z premierem Leszkiem Millerem i wieczorne spotkanie z prezydentem Aleksandrem Kwasniewskim.
Józef Wiejacz, przygotowujący konferencję z ramienia Polski, powiedział, że podczas spotkania nie będzie oficjalnie poruszany temat unijnej konstytucji i postanowień nicejskich, gdyż Inicjatywa Środkowoeuropejska nie ma takich kompetencji. Jednak - zaznaczył - Silvio Berlusconi (występujący w podwójnej roli szefa włoskiego rządu i przewodniczacego Unii Europejskiej) zamówił w Warszawie specjalny gabinet na spotkania dwustronne z szefami rządów.
Z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim premier Berlusconi spotka się w piątek, w ostatnim dniu szczytu.