Trwa ładowanie...

Sprzęt do leczenia raka stoi prawie nieużywany. Kosztował 300 mln zł

Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie posiada jedno z najnowocześniejszych na świecie urządzeń do leczenia nowotworów. Pacjenci nie mogą jednak w pełni z niego korzystać z powodu przepisów.
Share
W poprzednim roku z aparatu wartego 300 mln zł skorzystało jedno dziecko i kilkudziesięciu dorosłych
W poprzednim roku z aparatu wartego 300 mln zł skorzystało jedno dziecko i kilkudziesięciu dorosłychŹródło: PAP, Fot: Jacek Bednarczyk
d4h2jee

Aparat pozwala skutecznie leczyć chorych za pomocą terapii protonowej. W zeszłym roku skorzystało z niego tylko jedno dziecko i kilkudziesięciu dorosłych. A z aparatu mogłyby korzystać tysiące osób - informuje "Super Express".

- Rozporządzenie ministra zdrowia bardzo ogranicza grupę pacjentów, których możemy leczyć. Na liście jest tylko pięć typów nowotworów - tłumaczy Marek Jeżabek, dyrektor Instytutu, któremu podlega krakowskie centrum.

Centrum z kłopotami zmaga się od jego otwarcia w 2015 r. Dopiero po 12 miesiącach, w październiku 2016 r. ośrodek był gotowy, aby leczyć pacjentów. Wcześniej nie było to możliwe z powodu przeciągających się prac nad przepisami, regulującymi wprowadzenie radioterapii protonowej.

d4h2jee

Zobacz także: Szczecińscy naukowcy: połowa z nas jest zatruta

Ministerstwo od kilku miesięcy próbuje zmienić przepisy, aby w pełni korzystać z możliwości aparatu. Sprzęt niszczy komórki nowotworowe bez uszkadzania okolic guza. Dzięki temu można bezpiecznie napromieniować np. wnętrze mózgu.

Źródło: "Super Express"

d4h2jee

Podziel się opinią

Share
d4h2jee
d4h2jee
Więcej tematów